Jellan Gam içeren yara örtü malzemelerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of wound dressing materials containing Gellan Gum
  1. Tez No: 795470
  2. Yazar: GÜLSÜM ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ÖZBAŞ, DOÇ. DR. BENGİ ÖZKAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yara örtü malzemeleri, cerrahi işlem gerektirmeden yara iyileşmesini desteklemenin en yaygın yoludur. Bu malzemeler; film, hidrojel, hidrokolloid, hidroaktif, köpük, aljinat ve hidrofiber formunda olabilirler. Kullanılacak malzemenin formu yaranın derinliğine ve eksüda miktarına bağlıdır. Filmler; esnek olması, uygulanmalarının kolay olması, bir miktar nemin buharlaşmasına izin vermesi, dış kontaminasyona karşı bir bariyer oluşturması ve malzemenin çıkarılmadan yara yatağının incelenebilmesi gibi özelliklerden dolayı avantaja sahiptir. Sunulan çalışmada, polisakkarit yapıdaki jellan gam (GG), karboksimetil selüloz (CMC) ve hyaluronik asit (HA) polimerleri varlığında timol içeren yara örtü filmleri hazırlanmıştır. Elde edilen filmlerin yapısal karakterizasyonu FTIR ve SEM analizleri ile gerçekleştirilmiştir. İstenilen malzemenin yara örtüsü olarak kullanım potansiyelini gözlemlemek için filmlerin su buharı geçirgenliği oranı, şişme ve degradasyon davranışları ile mekanik özellikleri incelenmiştir, timolün salım profili belirlenmiştir. L929 fibroblast hücre hattına karşı in vitro biyouyumluluk ve yara iyileşme testleri de gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, polisakkarit esaslı filmlerin formülasyonunda %5 (ağırlıkça) timol içeren filmin (GCH-5) L929 fibroblast hücresinin göçü ve çoğalması açısından önemli ölçüde iyileştirme sağladığını ve bu nedenle klinik kullanım için potansiyel bir yara örtü malzemesi olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Wound dressing materials are the most common way to promote wound healing without the need for surgery. These materials can be in the form of film, hydrogel, hydrocolloid, hydroactive, foam, alginate and hydrofiber. The form of the material to be used depends on the depth of the wound and the amount of exudate. Films have the advantage of being flexible, easy to apply, allowing some moisture to evaporate, providing a barrier against external contamination, and inspecting the wound bed without removing the material. In the presented study, thymol-containing wound dressing films were prepared in the presence of polysaccharide gellan gum (GG), carboxymethyl cellulose (CMC) and hyaluronic acid (HA) polymers. Structural characterization of the obtained films was carried out by FTIR and SEM analysis. In order to observe the potential of the desired material as a wound dressing, the water vapor permeability rate, swelling and degradation behavior and mechanical properties of the films were investigated, and the release profiles of thymol were determined. In vitro biocompatibility and wound healing tests were also performed against the L929 fibroblast cell line. The results showed that in the formulation of polysaccharide-based films, the film containing 5% (w) thymol (GCH-5) significantly improved the migration and proliferation of L929 fibroblast cells, and therefore it can be a potential wound dressing material for clinical use.