Genç yetişkinlik dönemindeki bireylerin psikolojik esneklik ve mizah tarzları ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişki
The relationship between psychological flexibility and humor styles and emotion regulation skills of young adults
- Tez No: 795469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİDE GÜLİZ KOLBURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Genç yetişkinlerin, değişen hayat koşulları ile duygularını fark edip anlamlandırabilmesi önemli bir psikolojik becerisidir. Bu süreçte, bireylerin kullandıkları uyumlu mizah tarzlarının ve şimdiki anın farkındalığı ile duygu ve düşüncelere yaklaşmayı ifade eden psikolojik esnekliklerinin duygu düzenleme süreçlerinde etkisi olabileceği düşünülmüştür. Genç yetişkinlik dönemindeki bireylerin psikolojik esneklik ve mizah tarzları ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi bu çalışmanın temel amacıdır. Araştırma örneklemini, İstanbul'da yaşayan 20-40 yaş aralığındaki 210 kişi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında katılımcılara Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Becerileri (DDBÖ), Kabul ve Eylem Formu II (KEF-II) ve Mizah Tarzları Ölçeği (MTÖ) uygulanmıştır. Verilerinin analizinde ve incelenmesinde SPSS 25 programı kullanılmıştır. Duygu Düzenleme Becerileri, Kabul ve Eylem Formu II ve Mizah Tarzları Ölçeği arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon analizi ile incelenmiştir. Duygu Düzenleme Becerileri, Kabul ve Eylem Formu II ve Mizah Tarzları Ölçeğinin demografik değişkenlere göre fark analizleri için Tek Yönlü Varyans Analizi (One-way Anova) ve bağımsız örneklemler T Testi yapılmıştır. Değişkenlerin yordayıcılık analizi için Çoklu Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda; genç yetişkinlerin uyumlu mizah tarzı kullanımlarının ve psikolojik esnekliklerinin duygu düzenleme becerileri ile pozitif ilişkili olduğu ve iki değişkenin de duygu düzenleme becerilerini olumlu düzeyde yordadığı bulunmuştur. Bireylerin yaşları ile duygu düzenleme becerileri arasında pozitif yönlü ilişkiler olduğu görülmüş olup mizah tarzı ölçeği alt boyutlarından olan saldırgan mizah tarzları ile arasında ise negatif düzeyde ilişkiler bulunmuştur. Cinsiyet ve eğitim durumu gibi demografik değişkenlerin genç yetişkinlerin duygu düzenleme becerileri ve mizah tarzlarına göre anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Çalışmanın, genç yetişkinlerin duygu düzenleme becerileri üzerine yapılan çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is an important psychological skill for young adults to recognize and make sense of their emotions with changing life conditions. In this process, it was thought that the adaptive humor styles used by individuals and their psychological flexibility, which refers to approaching emotions and thoughts with the awareness of the present moment, may have an impact on emotion regulation processes. The main purpose of this study is to examine the relationship between psychological flexibility, humor styles and emotion regulation skills of individuals in young adulthood. The research sample consisted of 210 individuals between the ages of 20-40 living in Istanbul. Socio-Demographic Information Form, Emotion Regulation Skills Questionnaire (ERSQ), Acceptance and Action Questionnaire-II (AAQ-II) and Humor Styles Questionnaire (HSQ) were applied to the participants. SPSS 25 program was used to analyze the data. The relationships between Emotion Regulation Skills, Acceptance and Action Form II and Humor Styles Scale were examined by Pearson Correlation analysis. One-way Analysis of Variance (One-way Anova) and independent samples T Test were used for the difference analysis of Emotion Regulation Skills, Acceptance and Action Form II and Humor Styles Scale according to demographic variables. Multiple Linear Regression analysis was used for the predictive analysis of the variables. As a result of the findings, it was found that young adults' use of adaptive humor style and psychological flexibility were positively related to their emotion regulation skills and both variables positively predicted their emotion regulation skills. There were positive correlations between the age of individuals and their emotion regulation skills, and negative correlations were found between aggressive humor styles, one of the sub-dimensions of the humor style scale. Demographic variables such as gender and educational status were found to differ significantly according to emotion regulation skills and humor styles of young adults. It is thought that the study will contribute to the studies on emotion regulation skills of young adults.