Sihirli Rus masallarındaki karakterlerin niteliksel özelliklerinin incelenmesi
Analysis of the qualitative characteristics of the Russian fairy tales
  1. Tez No: 795487
  2. Yazar: FATİMA EKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İNANIR, DR. ÖĞR. ÜYESİ JALE COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Yapılan araştırma ve incelemelerde; Türkiye'de yayınlanmış olan Sihirli Rus Masallarda karakter niteliksel özelliklerinin incelenmediği görülmüştür. Bu noktada çalışmamızın amacı; Vladimir Propp'un biçimbilimsel yöntemini kullanarak Rus kültüründe önemli çalışmaları ile bilinen Aleksandr Afanasyev'in sihirli masal karakterlerinin niteliksel özelliklerini incelemektir. Çalışmamız, teorik ve pratik yöntem olarak iki kriterden oluşmaktadır. Teorik yöntemle, sihirli Rus masalların tarihi, türü ve geçmişe aitliği analiz edilirken; pratik yöntemle masal karakterlerinin niteliksel özellikleri ele alınmıştır. Sihirli Rus Masallarındaki Karakterlerin Niteliksel Özelliklerinin İncelenmesi adlı çalışmamızda, Rusya başta olmak üzere, dünya dilbilim alanında önemli çalışmalarıyla bilinen V. Propp'un, biçimbilimsel yöntemiyle karakterlerin davranışlarını nasıl geliştirdiği irdelenmiştir. Bu doğrultuda, masal çalışmalarıyla alandaki önde gelen isimler arasında yer alan A. Afanasyev'in 20 sihirli masalının incelenmesi yapılmıştır. Çalışmada öte yandan, Afanasyev'in sihirli masallarının, Propp'un yapısalcı yaklaşımıyla biçimsel yöntemle incelemesi ve niteliksel özelliklerinin açıklanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkiye there is no analysis of the qualitative characteristics of the characters of Russian fairy tales. The aim of our study is using the morphological method of Vladimir Propp and analisys the qualitative characteristics of the characters in fairy tales of Aleksandr Afanasyev, who is known for his important works in Russian culture. Our study dealt with two criteria. The theoretical part we reaserch the past, history and genre of the Russian fairy tales. Practically, we aimed to examine the qualitative characteristics of the caracters of the tale. Our study which named Analysis of the Qualitative Characteristics of Russian Fairy Tales we analysed the behavior of the characters with the morphological method of the V. Propp, who is known for his important studies. We are going to examined A. Afanasyev is known as a among the leading names with his fairy tales works. However, with the Propp's structualist approach and formal method we try to reaserch the characters of Afanasyev's fairy tales. Our aim in this study to define the historical backround of the Russian fairy tales with the morphological approach.