Bisiklet ve koşu egzersizleri öncesi ve sonrası alt ekstremite propriosepsiyonunun değerlendirilmesi
The Evaluation of lower extremity proprioception prior to and just after running and stationary cycling exercises
  1. Tez No: 79551
  2. Yazar: BURAK KUNDURACIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜŞTÜ GÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, sporcuların bisiklet ve koşu egzersizleri sonrasında meydana gelen yorgunluğun, motor beceriye, koordinasyona ve postural kontrole ne derece etki ettiğini araştırmaktır. Araştırmaya atletizm ile uğraşan 11 erkek sporcu denek olarak katılmıştır. Araştırma koşu ve bisiklet egzersizi olmak üzere iki ayrı deney dizaynında yapılmıştır ve testler çapraz araştırma dizaynında uygulanmıştır. Deneklerin stabilometrik testleri çıplak ayakla, 30 saniye süreyle, önce dinlenim durumunda, daha sonra koşu ve bisiklet egzersizden sonraki 0, 5., 10., 15., 20. dakikalarda tekrarlanmıştır. Koşu testinde deneklerden 8 km/sa başlangıç hızı ve her bir dakikada 1 km/sa hız artışı ile yoruluncaya kadar 20 metrelik mekik koşuları yapmaları istenmiştir. Bisiklet egzersizine 50 Watt başlangıç yükü ile ve birer dakikalık aralarla yoruluncaya kadar 50'şer Wattlik yüklemeler yapılmıştır. Stabilometrik testlerden elde edilen verilerin analizinde bileşik açı formülüyle sağa-sola ve öne arkaya bileşik denge kaybı açısı ve salınım değerleri hesaplanmıştır. Otuz saniye süreyle kaydedilen 150 değer toplanarak sağa-sola, öne-arkaya ve bileşik denge kaybı ve salınım skoru ayrı ayrı elde edilmiştir. Araştırma verilerinin istatistiksel analizinde eşleştirilmiş t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to investigate the effects of post-exercise fatigue (after running and cycling exercises) on motor skills, koordination and postural control. 11 male athletes were attended to the study, which was desing in two parts; running and cycling exercises in cross-over research design. Stabilometric tests were applied with 30 seconds duration, firstly in resting period, then with 5 minutes intervals, after running and cycling exercise, at 0th, 5th, 10th, 15th and 20th minutes of post exercise period. Running exercise was applied with 8 km/h. of initial speed, which was increased by 1km/h. at every minutes until exhaustion. (20 meters shuttle run). Cycling exercises were performed on a Monark ergometric cycle with an initial 50 watts of load which was increased by 50 watts every minutes untill exhaustion. For the analysis of stabilometric test results, compound angle differences and ossilation values were calculated. These analyses were made by using 150 values recorded during 30 seconds. Ossilation and loss of compound balance scores were recorded seperately. Statistical analysis was made with paired t test method.