Researching the synergy between lean construction, building information modeling (BIM), and project success
Yalın inşaat, yapı bilgi modellemesi (YBM) ve proje başarısı arasındaki sinerjinin araştırılması
- Tez No: 795514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY DEMİRKESEN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnşaat sektörü karmaşık ve çok disiplinli bir sektördür. İnşaat sürecinin kendisi, planlama ve tasarımdan bakım ve işletmeye kadar pek çok farklı aşamayı içerir. Bu karmaşıklık bir dizi soruna yol açabilir. Yeni proje yönetimi uygulamalarının kullanılması, inşaat sektöründe ortaya çıkan sorunları çözmek için etkili bir yol olabilmektedir. Yalın İnşaat ve Yapı Bilgi Modellemesi (YBM), son zamanlarda popülaritesi artan iki önemli uygulamadır. Bu çalışmanın temel amacı, Yalın İnşaat ve YBM arasındaki sinerjiyi araştırmak ve her ikisinin de projenin başarısına ne düzeyde katkıda bulunduğunu belirlemektir. İlk olarak Yalın ve YBM literatür taraması yapılarak incelenmiştir. Literatür çalışması ile, YBM ve Yalın İnşaat arasında uyum potansiyeli yüksek olduğu düşünülen uygulamalar tespit edilmiştir. Uygulamalar belirlendikten sonra model oluşturulmuştur. Daha sonra modelin test edilmesinde kullanılacak yöntem Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) olarak belirlenmiş ve model için gerekli verilerin elde edilmesi amacıyla Türkiye'de online bir platform üzerinden anket çalışması yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre Yalın İnşaat uygulamalarının YBM süreçlerine ve proje başarısına önemli ölçüde olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ancak YBM'nin proje başarısına katkısı, Yalın İnşaatın proje başarısına katkısının gerisinde kalmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise yapılan analizler sonucunda elde edilen bilgilere göre çeşitli yorum ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The construction industry is a complex and multidisciplinary industry. The construction process itself involves many different stages, from planning and design to maintenance and operation. This complexity can lead to a number of problems. The use of new project management practices can be an effective way to solve problems that arise in the construction industry. Lean Construction and Building Information Modeling (BIM) are two important applications that have been increasing in popularity recently. The main purpose of this study is to investigate the synergy between Lean Construction and BIM and to determine at what level both contribute to the success of the project. Firstly, Lean and BIM were examined through a literature review. With the literature study, implementations that are considered to have high potential compatibility between BIM and Lean Construction have been identified. A model was established after the implementations were determined. Then, the method to test the model was determined as Structural Equation Modeling (SEM), and a questionnaire survey was conducted in Turkey via an online platform in order to obtain the required data for the model. According to the analysis results, it has been determined that Lean Construction practices have a significant positive effect on BIM Processes and project success. However, BIM's contribution to project success has lagged behind Lean construction's contribution to project success. In the final part of the study, according to the information obtained as a result of the analysis, various comments and suggestions were made.