'Arasat Meydanı' romanında Kazak dünyası
Kazakh world in the novel 'Arasat Meydanı'
- Tez No: 795551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Tez çalışmamızın giriş bölümünde Kazak adı, tarihi, dili ve edebiyatına kısaca değinilmiştir. Akabinde yazar hakkında bilgiler ve incelememizin kaynağı olan Arasat Meydanı romanının özeti verilmiştir. Birinci bölümde, romanın geçtiği coğrafya incelenmiş, dönemin demografik yapısına değinilerek ardından siyasi faaliyetler ve bu faaliyetlerin Kazak bozkırlarına olan etkisi ele alınmıştır. Son olarak bu bölümde Kazakların dönem içerisindeki ekonomik durumları hakkında bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, roman içerisinde bulunan Kazak kültürel unsurları sınıflandırılarak alt başlıklarla sunulmuştur. Üçüncü bölümde, romanda inanç ile ilgili unsurlar ele alınmıştır. Tespit edilen unsurlar halk inançları ve dini inançlar olarak iki başlık altında verilmiştir. Sonuç kısmında ise bulgularımız üzerinden roman ile ilgili değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study, consists of an introduction and three parts. In the introduction part, we gave informations about Kazakh name, kazakh language and Kazakh literature. We also gave information about author's life and novel summary. In the first part, we studied the geography described in the novel, demographic structure, political activities and their effects. Finally in the samepart, we have given information about the economic situation. İn the second part, we referred about Kazakh cultural elements. In the third part, we metioned about elements of faith in the novel.