Atletizm antrenörlerinin mesleki öz yeterliklerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examining the professional self-efficacy of athletics trainers in terms of different variables
  1. Tez No: 795579
  2. Yazar: NESLİHAN YAKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK GENÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yapılan araştırmada, Türkiye'de faal olarak atletizm antrenörlüğü yapan antrenörlerin mesleki öz yeterliklerinin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, antrenörlük kademesi, antrenörlük süresi, çalıştığı bölge, antrenörlük yaptığı sürece en yüksek sportif başarısı gibi değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde faal olarak atletizm antrenörlüğü yapan, çalışmada gönüllü olarak yer alan 280 antrenöre anket uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmada, Kişisel Bilgi Formu ve Koçak (35) tarafından geliştirilmiş Antrenörlük Öz Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde IBM SPSS programı kullanılmıştır. Demografik değişkenlerle ilgili frekans ve yüzde dağılımı ile öz yeterlik ölçeğine ilişkin tanımlayıcı istatistikler öncelikle yer verilmiştir. Bu araştırmada gruplar arasında karşılaştırma yöntemlerinde parametrik yöntemler kullanılmış olup bu yöntemler için en temel varsayım olan sürekli olan bağımlı değişkenlerin normalliğinde çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmiştir. İki grup karşılaştırmasında bağımsız gruplar t testi yöntemi, üç veya daha fazla grup karşılaştırmasında ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemi kullanılmıştır. ANOVA sonucunda fark elde edildiğinde ise farkın kaynağı için çoklu karşılaştırma testleri kullanılmış olup en çok kullanılan yöntemlerden birisi olan LSD yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the professional self-efficacy of the trainers who are active in athletics coaching in Turkey in terms of variables such as gender, age, education level, coaching level, duration of coaching, the region where he works, and the highest sportive success as long as he is a coach. In line with the purpose of the research, a questionnaire was applied to 280 trainers who were active in athletics coaching in various regions of Turkey and took part in the study voluntarily. Personal Information Form and Coaching Self-Efficacy Scale developed by Koçak (35) were used in the research as data collection tools. IBM SPSS program was used in data analysis. Frequency and percentage distribution of demographic variables and descriptive statistics about self-efficacy scale are given first place. In this study, parametric methods were used in the comparison methods between groups, and the skewness and kurtosis values in the normality of the continuous dependent variables, which are the most basic assumptions for these methods, were examined. Independent groups t-test method was used in comparison of two groups, and one-way analysis of variance (ANOVA) method was used in comparison of three or more groups. When the difference was obtained as a result of ANOVA, multiple comparison tests were used for the source of the difference and the LSD method, which is one of the most used methods, was used.