Atletizm antrenörlerinin mesleki tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
The study of the levels of professional burnout of the athletics
  1. Tez No: 172044
  2. Yazar: MEHMET TATLICI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YALÇIN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
6.ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi Öğretmenliği Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-2006 Mehmet TATLICI Danışman Yrd.Doç.Dr. Yalçın KAYA ATLETİZM ANTRENÖRLERİNİN MESLEKİ TÜKENMİŞLİK DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ Bu çalışmanın amacı, Atletizm antrenörlerinin mesleki tükenmişlik düzeylerinin bazı değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Bu genel amaç doğrultusunda geliştirilen alt problemlere cevap aranmıştır. Atletizm antrenörlerinin cinsiyetlere göre duygusal tükenmişlik, duyarsızlaşma ve kişisel başarı puan ortalamaları arasında değişkenlere bağlı olarak, medeni hallerine, yaşlarına, çalışma sürelerine, eğitim düzeylerine, meslekten memnunluk derecelerine ve sosyo-ekonomik durumları açısından aralarında anlamlı bir fark bulunup bulunmadığı araştırılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Maslach Tükenmişlik Envanteri kullanılmıştır. Türkiye'nin 7 il merkezlerinden, gençlik ve spor il müdürlüklerine bağlı, Atletizm antrenörlerine uygulanmış olup, değerlendirmeye 21 bayan, 61 erkek olmak üzere toplam 82 antrenör dahil edilmiştir. Verilerin analizinde mesleki tükenmişlik düzeylerinin cinsiyetlere göre farklılığı Independent-Samples T Test kullanılarak tespit edilmiş ve yorumlar buna göre yapılıştır. 32Duygusal tükenme ve duyarsızlaşma alt boyutları açısından her iki cinsiyette ve Medeni durumlarına göre tükenmişliğin düşük olduğu görülmüş ve kişisel başarı alt boyutunda ise her iki cinsiyette ve medeni durumlarına göre kişisel başarı algısı yüksek, dolayısı ile tükenmişliğin de düşük olduğu görülmüştür. Atletizm antrenörlerin, Yaş durumlarına, çalışma yıllarına, görev yaptığı yere, ekonomik durumlarına ve eğitim durumlarına göre, Tükenmişliğin alt boyutlarından olan duygusal tükenmişlik ve duyarsızlaşma Düşük ve orta çıkar iken, Kişisel başarı da yüksek çıkmıştır. Atletizm antrenörlerinin tükenmişlik düzeyi alt ölçeklerinden duygusal tükenmişlik, duyarsızlaşma ve kişisel başarı puanlarının cinsiyete göre karşılaştırılmasında, bayan ve erkek antrenörler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Selçuk Universty Healt Science Institue Physical Education and Sport Basic Science Branch THE STUDY OF THE LEVELS OF PROFESSIONAL BURNOUT OF THE ATHLETICS TRAINERS The aim of this study is to determine whether the levels of professional burnout in the athletism trainers' have significantly differentiated under some variables. In this study, athletics trainers' emotional exhaustion, depersonalization, personal accomplishment researched whether have significantly differences under the variables of gender, marital condition, ages, professional satisfaction levels, education situation and social-economic conditions. Maslach Burnout Inventory was used in this study. The data for this analysis are taken from a survey questionnaire administered in the 7 City centers of 21 female and 61 male of total 82 trainers whose works in Youth and sports province management. In order to reveal significance of differences between the professional burnout and gender were analyzed using by Independent-samples T Test. According to their sex, emotional exhaustion and depersonalization sup- dimensions of burnout levels are low and according to sex and marital situation, personal accomplishment sup-dimension of burnout level is high; totally shown that Burnout level is low. While according to Athletism trainers' variables of gender, marital condition, ages, professional satisfaction levels, education situation and social-economic conditions, emotional exhaustion and depersonalization sup-dimensions of burnout levels are low and middle; personal accomplishment sup-dimension of burnout level is high. 34There was no significant difference between athletics trainers' emotional exhaustion, depersonalization and personal accomplishment sup-dimensions of burnout levels scores according to their sex. 35