Kafkas Üiversitesi Araştırma hastanesi kadın çalışanlarının serviks kanseri taraması hakkında bilgi tutum ve davranışları
Female workers' knowledge, attitude and practice towards cervical cancer screening in Afkas University Research Hospital
  1. Tez No: 795583
  2. Yazar: HARE KÜBRA ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇAKMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Serviks kanseri, dünya çapında kadınlar arasında en yaygın dördüncü kanserdir. Çalışmamızda Kafkas Üniversitesi Araştırma Hastanesi kadın çalışanlarının serviks kanseri taraması hakkında bilgi tutum ve davranışlarını araştırmayı amaçladık. Çalışmamız 2022 yılında Kafkas Üniversitesi Sağlık Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan 219 kadın çalışana sorular yöneltilerek kesitsel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Sosyodemografik bilgiler ve serviks kanseri taraması ile ilgili bilgi, tutum ve davranış verileri yüz yüze görüşülerek gönüllülük ilkesine dayanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde istatistiksel analiz SPSS 26.0 yazılım programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler ortalama, yüzde oran, standart sapma, minimum-maksimum değerler olarak ifade edilmiştir. Çalışmamıza 219 kişi katılmış olup anket uygulamasına katılım gösterenlerin önemli bir kısmı hemşireler (%26.90) ve hekimler (%21.90) oluşmuştur. Ankete katılan kadınların önemli bir kısmının (%58.9) önlisans düzeyinde ve %24.70'inin ise lisansüstü düzeyinde eğitimli olduğu; katılımcıların 20-53 yaş aralığında ve ortalama 30.36 yaşında olduğu; mesleki deneyimlerinin 1-24 yıl arasında olduğu ve ortalama deneyim süresinin 7.08 yıl olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların önemli bir kısmı kanser tarama yöntemleri ile ilgili bilgilerinin olduğunu (%64.8), ancak %35,2'sı kanser tanı yöntemleri ile bilgilerinin olmadığını belirtmişlerdir. Meslek grupları ile kanser tarama yötemlerini bilme durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olduğu belirlenmiştir ve hizmetli olarak çalışan kadınların (%75) ve bilgisayar işletmeni kadınların (%57.5) önemli bir kısmı kanser tarama yöntemlerini bilmediklerini belirtirmişlerdir. Kanser tanı yöntemlerini yüksek oranda bilenler ise sırasıyla hekimler (%93.8), hemşireler (%72.9) ve ebeler (%62.5) olarak saptanmıştır. Sonuç olarak; erken tanının mümkün olduğu serviks kanserinde kadınlar arasında ölüm oranı halen yüksektir. Tarama ve önlemeye ilişkin bilgilendirmelerin sağlık personellerince yapılmasıyla kanser taramalarının yaygınlaştırılabileceği ve böylece ölüm oranlarının azaltılabileceği fikrini taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is the fourth most common cancer among women worldwide. In our study, we aimed to investigate the knowledge, attitudes and behaviors of female employees of Kafkas University Research Hospital about cervical cancer screening. Our study was carried out as a cross-sectional study by asking questions to 219 female employees working at Kafkas University Health Education and Research Hospital in 2022. Sociodemographic information and knowledge, attitudes and behaviors related to cervical cancer screening were collected using face-to-face interviews on a voluntary basis. Statistical analysis in the evaluation of the data was carried out using the SPSS 26.0 software program. Descriptive statistics for numerical variables are expressed as mean, percentage, standard deviation, minimum-maximum values. 219 people participated in our study, and a significant part of those who participated in the survey application were nurses (26.90%) and physicians (21.90%). A significant portion of the women participating in the survey (58.9%) were educated at the associate degree level and 24.70% at the postgraduate level; the participants were between the ages of 20-53 and an average of 30.36 years; It was determined that their professional experience was between 1-24 years and the average experience period was 7.08 years. A significant portion of the participants (64.8%) stated that they had knowledge about cancer screening methods, but 35.2% of them stated that they did not have knowledge about cancer diagnosis methods. It was determined that there was a statistically significant difference between occupational groups and their knowledge of cancer screening methods, and a significant portion of women working as servants (75%) and women working as computer operators (57.5%) stated that they did not know about cancer screening methods. Those who knew the cancer diagnosis methods at a high rate were physicians (93.8%), nurses (72.9%) and midwives (62.5%), respectively. In conclusion; the mortality rate among women is still high in cervical cancer, where early diagnosis is possible. We are of the opinion that cancer screening can be expanded and mortality rates can be reduced by providing information on screening and prevention by health personel.