Şehir imajı: Erzurum'da yaşayan üniversite öğrencileri ölçeğinde bir uygulama
City image: An application at the scale of university students living in Erzurum
- Tez No: 795602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SİNAN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ulaşımdaki teknolojik gelişmeler ile turizm alanında en büyük problemlerden biri olan ulaşımı sorunu çözülmüştür. Bu sayede; şehir algısı ve şehir imajı adı verilen bilimsel araştırma alanlarına olan ilgi artmıştır. Bu çalışmada, üniversite öğrenimi için gelen öğrenciler hedef kitle seçilerek, Erzurum iline ilk defa gelen bir öğrenci için şehre karşı algı ve imajı ne olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada araştırma yöntemi için anket metodu seçilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, şehre yeni gelen öğrencilerin gözünde Erzurum ilinin yüksek bir imaj algısını sahip olduğu görülürken, yıllar ilerledikçe bu olumlu algının giderek azaldığı görülmüştür. Bu durumun temel nedeni için yapılan analizlerden elde edilen sonuçlar şehrin mimari yapısı, sosyal problemleri, trafik, güvenlik ve ulaşım gibi sorunlarının sebep olduğu ortaya çıkmıştır ve bu parametrelerin imaj algısı üzerinde önemli etkileri olduğu elde edilen sonuçlar içerisindedir.
Özet (Çeviri)
With the technological developments in transportation, the transportation problem, which is one of the biggest problems in the field of tourism, has been solved. In this way, the interest in scientific research fields called city perception and city image has increased. In this study, students coming for university education were selected as the target audience, and it was tried to determine the perception and image of a student who came to Erzurum for the first time. In this study, the survey method was chosen for the research method. According to the findings, it is seen that Erzurum has a high image perception in the eyes of the students who have just come to the city, in contrast, this positive perception gradually decreases over the years. The results obtained from the analyzes made for the main reason for this situation have revealed that the architectural structure of the city, social problems, traffic, security, and transportation problems are the causes, and these parameters have significant effects on image perception.