Ergenlerde yeme tutumu ve çocukluk çağı travması arasındaki ilişki
Eating attitude and childhood injury in adolescents the relationship between
- Tez No: 795601
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHŞAN KOLUTEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ NALAN GÖRDELES BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma ergenlerde yeme tutumu ve çocukluk çağı travması arasındaki ilişkinin araştırılması amacıyla tanımlayıcı ve ilişki aracı olarak yapılmıştır. Çalışmaya Niğde il merkezinde bulunan sekiz adet Anadolu liselerinde eğitim gören 438 ergen dâhil edilmiştir. Çalışmaya başlamadan önce etik kurul ve kurum izinleri, ebeveynlerinden ve ergenlerden yazılı ve sözlü onam alınmıştır. Ergenlere sosyodemografik bilgi formu ile birlikte Yeme Tutumları Testi, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği uygulanmıştır. Veriler bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Spearman Korelasyon ve Ki Kare testi uygulanmıştır. Araştırma verileri p< 0.05 anlamlılık düzeyi dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Ergenlerin Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği puanlarının ortalama 43,51±8,79 olduğu, cinsel istismar alt boyut puanlarının ortalama 4,63±2,12 olduğu, duygusal istismar alt boyut puanlarının ortalama 6,61±3,26 olduğu, fiziksel istismar alt boyut puanlarının ortalama 4,56±1,38 olduğu, duygusal ihmal alt boyut puanlarının ortalama 11,14±4,45 olduğu, fiziksel ihmal alt boyut puanlarının ortalama 7,32±2,06 olduğu, minimizasyon puanlarının ortalama 0,05±0,21 olduğu bulunmuştur. Cinsiyetin, akademik başarının, çalışma duurmunun, kardeş sayısının, aile ve öğretmen ilişkilerinin çocukluk çağı travmalarının yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out as a descriptive and relationship seeker to investigate the relationship between eating attitudes and childhood trauma in adolescents. 438 adolescents studying at eight Anatolian high schools in Niğde city center were included in the study. Ethics committee and institutional permissions, written and verbal consent from parents and adolescents were obtained before starting the study. Eating Attitudes Test and Childhood Trauma Scale were administered to the adolescents along with the sociodemographic information form. The data were evaluated in computer environment. Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Spearman correlation and chi-square test were used in the analysis of the data. The research data were evaluated considering the significance level of p< 0.05. It was found that Adolescents' Childhood Trauma Scale scores were 43.51±8.79 on average, Sexual abuse sub-dimension scores were 4.63±2.12 on average, Emotional abuse sub-dimension scores were 6.61±3.26 on average, Physical abuse sub-dimension scores were 4.56±1.38 on average, Emotional neglect sub-dimension scores were 11.14±4.45 on average, Physical neglect sub-dimension scores were 7.32±2.06 on average, Minimization scores were 0.05±021 on average. It was determined that gender, academic achievement, working status, number of siblings, family and teacher relationships are predictors of childhood traumas.