Pudendal sinir blokajının pudendal nevralji tanılı hastalarda ağrı skorları, yaşam kalitesi ve cinsel fonksiyonları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of pudendal nerve blockage on pain scores, quality of life and sexual functions in patients diagnosed with pudendal neuralgia
  1. Tez No: 795639
  2. Yazar: İLKNUR MERVE TÜRKYILMAZ BUĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Kliniğimizde pudendal nevralji (PN) tanılı ve transvajinal pudendal sinir blokajı (Tv-PSB) tedavisi uygulanan hastalarda yapılan tedavinin ağrı skorlarına, yaşam kalitesine ve cinsel fonksiyonlar üzerine etkisinin değerlendirilmesi ile birlikte bu tedavinin PN tedavisindeki yerinin ve değerinin araştırılması. Gereç ve Yöntemler: Bu prospektif kohort çalışma 01/01/2020 ile 01/01/2022 tarihleri arasında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesinde yürütüldü. Pelvik ağrı polikliniğe başvuran ve Nantes kriterlerine göre PN tanısı alan, Tv-PSB uygulanacak ve çalışma kriterlerini karşılayan 34 hasta ile yapıldı. Hastalara işlemden önce, birer hafta arayla toplam üç kez Tv-PSB uygulandıktan 1 ve 3 ay sonra Sağlıkla İlgili Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36), Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksi (KCFİ) ve Vizüel Analog Skalaları (VAS) (dismenore, disparoni, disüri, diskezi ve oturur pozisyonda ağrı olmak üzere her biri için ayrı ayrı) bilgileri kaydedildi ve sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Tv-PSB uygulanmadan önce ve tedavi tamamlandıktan sonraki sonuçlar karşılaştırıldığında tüm ağrı çeşitlerinde istatistiksel olarak anlamlı derecede azalma saptandı. Tedavi uygulandıktan sonra 1. ve 3. Ay arasında disparoni dışında diğer tüm VAS değerleri benzerlik göstermekte fakat disparonide zaman geçtikçe VAS değerinde azalma olduğu izlendi. Oturur pozisyondaki ağrı baz alınarak tedavi öncesi ve 1. ay VAS skorunda %50'den fazla azalma tedavi başarısı olarak değerlendirildi ve hastaların %88,2'sinde (n=30) başarı sağlandığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effect of transvaginal pudendal nerve block (Tv- PNB) on pain scores, quality of life, and sexual functions along patients diagnosed with pudendal neuralgia (PN) in our outpatient clinic. Materials and Methods: This prospective cohort study was conducted at Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital between 01/01/2020 and 01/01/2022. 34 women who applied to pelvic pain outpatient clinic and were diagnosed with PN according to Nantes criteria and planned to perform Tv-PNB were included in this study. Short form–36 health survey questionnaire (SF-36), Female Sexual Function Index (FSFI), and the Visual Analog scales (VAS) (individually for each dysmenorrhea, dyspareunia, dysuria, dyschezia, and the pain in the seated position) scores were recorded before the treatment, 1 and 3 months after applying a total of three transvaginal pudendal nerve blocks administered one week apart, and the results were compared. Results: Statistically significant reduction in all types of pain was detected when comparing the results before and after the Tv-PNB was applied. After the treatment between the first and third months, all other VAS scores, except dyspareunia, remained similar, however, the VAS score of dyspareunia decreased as the time passes. On the pain in the seated position, more than 50% reduction in VAS score was considered treatment success, and 88.2% of patients (n=30) were found to have been successfully treated.