Multipl sklerozda somatik ve visseral afferent uyarımı ile elde edilen BCR ve serebral cevaplar
  1. Tez No: 115015
  2. Yazar: SİBEL GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAKUP SARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET MULTİPL SKLEROZDA SOMATİK ve VİSSERAL AFFERENT UYARIMI İLE ELDE EDİLEN BCR ve SEREBRAL CEVAPLAR Klinik ve laboratuvar verileri ile kesin MS tanısına varılmış olan 16 erkek ve 2 kadın olguda bulbokavernöz refleks (BCR) ve serebral uyarılmış potansiyeller (SEP) kaydedilmiştir. Bu çalışmalarda intraüretral olarak yerleştirilen bipolar yüzeyel elektrodlar ile pelvik (visseral) afferentler ve glans ya da perine derisi üzerine yerleştirilen yüzeyel elektrodlar ile pudendal (somatik) ve ayak bileğinden posterior tibial sinir afferentleri (somatik) uyarılmıştır. BCR iğne elektrod kullanılarak BC kasından, SEP 'ler ise iğne elektrodlar ile saçlı deri altında verteksten kaydedilmiştir. Elde edilen veriler normallerde elde edilen veriler ve laboratuvar normumuz gözönüne alınarak değerlendirilmiştir. Transüretral uyarımla 2 olguda BCR alınamamış, 3 olguda ise latans değeri uzamıştır. Pudendal sinir uyarımı ile BCR 1 olguda yitik diğer olguda ise uzamıştır. BCR bir olguda hem transüretral hem de pudendal uyarımla yitik bulunmuş, pBCR uzamış olan bir olguda da transüretral BCR yitik bulunmuştur. Bulgular sakral omurilik lezyonu olan olgularda bu tutuluşu ortaya koymada BCR'nin yerini ve yararını ortaya koymaktadır. Anrmal BCR ile sfınkter bozukluğu arasında yakın ilişki görülmüştür. Transüretral uyarımla SEP çalışmasında 6 olguda yanıt alınamamıştır. Dört olguda ise yanıtlarda latans ve amplitüd patolojik değerlerdedir. Buna karşılık pudendal uyarımla SEP çalışmasında bir olguda yanıt alınamamıştır ve 10 olguda yanıt latans ve amplitüd değerleri patolojiktir. Bu bulgular orantısal olarak birbirine yakındır. Bu bulgu somatik ve visseral SEP'lerin santral sinir sisteminde benzer yollarla taşındığını ortaya koymaktadır. Olguların tümünde 5 parametreden en az 2 'sinin patolojik olması da elektro fizyolojik çalışmaların MS tanı ve takibinde yararını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BCR AND CEREBRAL RESPONSES IN MULTİPL SCLEROSIS WITH THE STIMULATION OF SOMATIC and VISCERAL AFFERENTS Bulbocavernosus reflex (BCR) and cerebral responses evoked by stimulation of the visceral nerves (pelvic) transurethrally and somatic nerves (pudendal and posterior tibial) superficially were recorded in 18 cases with definite multiple sclerosis diagnosed by clinical, electrophysiological and radiological investigations. Transurethral stimulation was performed by using a specially produced Foley catheter on which a pair of surface, ring electrode were mounted and pudendal and posterior tibial nerves were stimulated by a surface ring electrode bipolarly. BCR was recorded by a concentric needle electrode. Similarly, cerebral responses were obtained by a pair of needle electrode inserted into the scalp bipolarly at sagittal line. The data were compared to our laboratory standarts routinelly used. The BCR elicited by pelvic nerve stimulation was absent in two cases and protracted in 3. Similarly, the BCR elicited by pudendal nerve stimulation was absent in one case and protracted in another. Both were absent in one of these cases. In a case with protracted BCR after pudendal nerve stimulation the BCR elicited by stimulation of the pelvic nerve was absent. These observations suggest the predictive and diagnostic importance of the BCR recordings by either methods. In cases with abnormal BCR sphincter disturbances were also seen; so there is close proximity between clinical data and BCR results. Cerebral responses evoked by transurethral stimulation were not obtained in 6 cases while they were either protracted or their amplitudes were very small in 4. On the other hand, the SEPs by pudendal nerve stimulation was absent in one case and their latencies were prolonged in 10 patients. The percentages of the abnormal responses by these two stimulations were almost similar; 61 and 55 percent, respectively. These data suggest that these two different modalities are transmitted via similar ascending nerve tracts. At least two of five parameters are abnormal in all of the patients. This data indicate that electrophysiological measures are still of importance in diagnosis and follow-ups of MS. VI