Nötrofil lenfosit ve platelet lenfosit oranının servikal prekanseröz lezyonların tanı ve sınıflamasındaki yeri
The role of neutrophil lymphocyte and platelet lymphocyte ratio in diagnosis and classification of cervical precancerosus lesions
- Tez No: 795638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAZİ YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: LEEP (Loop Electrosurgical Excision Procedure) yapılan hastaların patoloji sonuçlarıyla NLR (Neutrophil Lymphocyte Ratio) ve PLR (Platelet Lymphocyte Ratio) değerlerini karşılaştırarak serviks kanseri ve servikal prekanseröz lezyonların tanısında invazif olmayan bir yöntem bulmak. Gereç ve Yöntemler: Bu retrospektif çalışma Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 01.01.2015 ve 01.04.2020 tarihleri arasında LEEP yapılan hastaların verileri toplanarak yapıldı. Çalışmaya hastanemizde LEEP yapılan ve preoperatif tam kan sayımı mevut olan 493 kadın dahil edildi. Çalışmaya LEEP öncesi jinekolojik bir malignite öyküsüne sahip, tam kan sayımı değerlerini etkileyecek bir hastalığı olan, antikoagulan kullanan, aktif enfeksiyonu mevcut, yakın zamanda kan transfüzyonu yapılmış, diğer herhangi bir maligniteye sahip olan hastalar dahil edilmedi. Çalışmaya dahil edilen hastaların LEEP sonucundaki patoloji raporları ve preoperatif tam kan sayımı sonuçları kayıtlardan taranarak listelendi. Hastalar LEEP sonucu negatif, LGSIL(low grade squamous intraepithelial lesion), HGSIL(high grade squamous intraepithelial lesion), serviks kanseri olarak ve cerrahi sınır pozitif ve negatif hastalar olarak gruplandırıldı. Bu grupların NLR, PLR ve diğer tam kan sayımı değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: 493 kadın hastayla yaptığımız bu çalışmada yaş ortalaması 41,48'di. Yaptığımız istatistiksel analizlerde serviks kanseri olan grup, HGSIL, LGSIL ve negatif grupların PLR ve NLR değerlerini karşılaştırdığımızda, gruplar arasında istatistiksel olarak fark saptamadık (p>0,05). Grupların yaş ortalamalarını karşılaştırdığımızda, serviks kanseri olan grubun yaş ortalamasını kanser olmayan gruptan istatistiksel anlamlı olarak yüksek bulduk (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: To find a non-invasive method for the diagnosis of cervical cancer and cervical precancerous lesions by comparing the pathology results of the patients who underwent LEEP with the Neutrophil Lymphocyte ratio and Platelet Lymphocyte ratio. Material and Methods: This retrospective study was conducted by collecting the data of patients who underwent LEEP between 01.01.2015 and 01.04.2020 in Kartal Dr Lütfi Kırdar City Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic. A total of 493 women who underwent LEEP in our hospital and had preoperative complete blood count were included in the study. Patients with a history of gynecological malignancy before LEEP, a disease that would affect complete blood count values, using anticoagulants, active infection, recent blood transfusion, and any other malignancy were not included in the study. The pathology reports and preoperative complete blood count results in the LEEP result of the patients included in the study were scanned from the records and listed. Patients were grouped as LEEP negative, LGSIL, HGSIL, cervical cancer, and surgical margin positive and negative. NLR, PLR and other complete blood count values of these groups were compared. Results: In this study we conducted with 493 female patients, the mean age was 41.48 years. When we compared the PLR and NLR values of the cervical cancer group, HGSIL, LGSIL and negative groups in our statistical analysis, we did not find a statistical difference between the groups (p>0.05). When we compared the mean age of the groups, we found that the mean age of the group with cervical cancer was statistically significantly higher than the group without cancer (p0.05).