İnovasyon ve büyüme arasındaki ilişki; AB ülkeleri üzerine bir araştırma
The relationship between innovation and growth; A research on EU countries
  1. Tez No: 795649
  2. Yazar: HASİBENUR UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SAMİ OĞUZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Büyüme süreci, kendi içerisinde dinamik bir yapı barındırmaktadır. Bu nedenle, gün geçtikçe bu yapı değişmekte ve büyümeyi etkileyen faktörler farklılaşmaktadır. Bu bağlamda, dünya tarihinin pek çok şaşırtıcı ekonomik büyüme hikâyesine tanıklık ettiği de bilinmektedir. Ancak bu hikâyelerden hiçbiri, muhtemelen ülkelerin birleşmesi sonucu ile gerçekleştirdiği büyüme kadar çarpıcı ve etkileyici olmamıştır. Esas olarak Avrupa Birliği reformist hareketlerle başlayan ve Rönesans döneminden sonra devrim niteliği kazanan reform hareketleri ile önce kendi hinterlandını sonra ise tüm dünya ticaretini etkilemiştir. Bu hikâyenin altında yatan elbette pek çok faktör vardır. Bu gelişimin kökenleri ile birlikte günümüz etkenleri arasındaki bulgular ve farklılıklar önem taşımakta; sağlam bir büyüme hareketinin başlatılabilmesi için de bu bulgular ve farklılıkların sürekli incelenmesi gerekmektedir. Teknik değişim ve inovasyon kendi başına dinamik bir sürecin içinde olduğundan ayrıca incelenmesi gereken konuların başında gelmektedir. Bu doğrultuda bu tezin amacı; dinamik bir sürece sahip olan büyüme ve inovasyon ilişkisini Avrupa Birliği ekseninde araştırarak, inovasyon göstergelerinin etkilerini incelemek ve bu bağlamda sağlam politik önerilerde bulunmaktır. Avrupa Birliğinin ekonomik büyümesini açıklamak için gereken kilit kavram inovasyondur. Fikirlerin ticarileştirilmesi ve bu ticarileştirmeden kar elde edilmesi olarak görülebilecek inovasyon kavramı, günümüzde ülkelerin rekabet güçlerini arttırabilmeleri ve ekonomik büyümeleri için çok önemlidir. Bu çalışmada, patent ve bilimsel yayınların Avrupa Birliği ekonomik büyüme sürecinde önemli inovasyon göstergeleri olduğu araştırılmıştır. Bu çalışmanın kapsamı 21 Avrupa Birliği ülkesi ve Türkiye'dir.
Özet (Çeviri)
The growth process has a dynamic structure in itself. Therefore, this structure has been changing day by day, and the factors affecting growth are becoming different. In this regard, it is also known that the history of the world has witnessed many amazing stories of economic growth. But probably none of them has been as striking and impressive as the growth it has achieved as a result of the unification of countries. Mainly, the European Union has influenced its own hinterland and then all world trade with the reform movements that began with the reformist movements and gained revolutionary character after the Renaissance period. There are, of course, many factors underlying this story. Along with the origins of this development, the findings and differences between the modern-day factors are important; In order to start a sound growth movement, these findings and differences need to be constantly examined. Since technical change and innovation are in a dynamic process in their own right, it is also one of the topics that should be firstly examined. Accordingly, the purpose of this thesis is to examine the effects of innovation indicators by examining the relationship between both growth and innovation, which have a dynamic process, on the axis of the European Union and to make sound political proposals in this context. Innovation is the key concept needed to explain the economic growth of the European Union. The term innovation, which can be considered as the commercialization of ideas and the provision of a benefit from this trade, is an indispensable element in today's world for countries to increase their competitiveness and achieve economic growth. In this study, it has been investigated that patents and scientific publications are important innovation indicators in the European Union economic growth process. The scope of this study is 21 European Union countries and Turkey.