Pısıdıa'da askeri bir yerleşme; İnler Mevkii
A military settlement in Pisidia İnler Mevkii
- Tez No: 795660
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İnler Mevkii Aşağı Gökdere sahasında, Isparta'dan yaklaşık 30km kuzeydoğusunda bulunan bir kırsal yerleşmedir. Yerleşme Kapıkaya teritoriumunda da olup Hellenistik Dönem'de, muhtemelen Kapıkaya ile aynı zamanda kurulmuştur. Yerleşme seçimi örnek teşkil edecek şekilde koruma sağlayıcı doğal şartların avantajlı güvenlik önlemleriyle bir araya gelmesinin önemini gösterir. İnler Mevkii yerleşmesinin kurulması için Akkıran Dağı'nın oldukça eğimli batı sahası seçilmiştir. Yerleşmeye giriş kuzeyden olup yerleşme kuzeyi bir duvar ile kapatılmıştır. Bu duvarın 223, 50m.si günümüze iyi korunagelmiş durumdadır. Diğer yandan doğal korumayı doğuda Akkıran Dağı, batıda ve kuzeybatıda Demirci Tepesi ve Elmalıtaş Tepesi sağlamaktaydı. Yerleşmenin bir kome büyüklüğüne ulaştığı varsayılabilir. Agora ve muhtemelen bir tapınağa ait kalıntılar, kamusal nitelikte bazı yapılar ve bazı iskân mekânları bu varsayımı destekler. Yerleşme çevresinde tarımsal faaliyet ve hayvan yetiştiriciliği için yeterince alan vardır. Burada iki zeytinyağı presi kalıntısı dahi bulunmuştur, ayrıca Akkıran Dağı'nın karstik yapısı nedeniyle burada su sıkıntısı yaşanmıyordu. Keramik buluntuları arasında Sagalassos malının da bulunması, bir kırsal yerleşme olan İnler Mevkii'nin zamanın kentsel dünyasıyla bağlantısı bulunan bir yer olduğunu göstermektedir. Bu yerleşme Geç Antik Dönem'de muhtemelen bir deprem sonucu terkedilmiş olmalıdır. Yerleşme sakinleri olasılıkla Çukurköy ve çevresine yerleşmişlerdir. Bu çalışma çerçevesinde İnler Mevkii'nin coğrafi özellikleri açıklanacak, bulgu ve buluntulardan yola çıkarak yerleşme yapılarıyla ve diğer yerlerle ilişkileri bağlamında ele alınacak ve bölge güvenliği açısından önemi gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
İnler Mevkii, an ancient rural settlement, located about 30km northeast of Aşağı Gökdere -Isparta. The settlement belonged to the territory of Kapıkaya, with which it was probably contemporeneous and founded in Hellenistic times. The choice of location exemplifies the importance of natural conditions offering protection in combination with practical security measures. A sloping site to the west of Akkıran Dağı was chosen for this foundation. Access to the north was blocked by a wall. Of this wall, 223.50m are well preserved. Further natural protection was provided by Akkıran Mountain to the east, and Demirci Tepesi and Elmalıtaş Tepesi to the west and northwest. It can be assumed that the settlement reached the size of a kome. This is indicated not only by the remains of the agora and possibly those of a temple, but there is also evidence for some buildings with a public character as well as indications of private living space. The surrounding countryside was rich in natural resources. There was sufficient land for cultivating agricultural crops and animal husbandry and there also was no lack of water due to the karstic structure of the Akkıran Dağı. Among the pottery finds, the ware from Sagalassos testifies to the fact that the rural settlement of İnler Mevkii was a place connected to the urban world of the time. Only in late antiquity the settlement had been abandoned, probably as a result of an earthquake; the inhabitants probably settled in Çukurköy and the surrounding area. In this Master thesis, the geographical nature of İnler Mevkii is explained, the settlement and its buildings, its relations to other sites are discussed on the basis of finds and features, and its significance for regional security is presented.