Prostanna antik kenti
The ancient city of Prostanna
  1. Tez No: 426261
  2. Yazar: FATMA KIZILYALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada Pisidia Bölgesi'ndeki Prostanna Antik Kenti, var olduğu coğrafya, yerleşmede bulunan yapılar ve kentleşme süreci bağlamında incelenmiştir. Eğirdir Gölü'nün güneybatı ucundaki Prostanna'nın yerinin seçiminde, Hellenistik Dönem'de kurulan diğer birçok yerleşme gibi bulunduğu yerin stratejik konumu ve çevre yerleşmelerle bağlantısı, Pisidia Bölgesi'nde Hellenistik Dönem'in siyasi ve askeri koşulları belirleyici olmuştur. Bulunduğu bölgenin savunmasında kilit rol oynayan yerleşmelerden biri olması nedeniyle Prostanna'da savunmaya ve çevreyi denetlemeye yönelik yapılar öne çıkar. Kentin bulunduğu yer, yan yolların kesişme noktasıdır. Kente yakın belirli stratejik noktalarda kule ve ön karakollar inşa edilmiş, yukarı sığınma yeri olarak Mt. Viarus'un güney yamacında uzun bir tahkimat duvarı yapılmıştır. Çalışmada Prostanna'nın içinde ve çevresindeki mevcut yapı kalıntıları belgelenirken bunların işlevleri de belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca kente ait sikke ve seramiklerin de yerleşme tarihine katkısı araştırılmıştır. Kentin yayılım sahası ve yapılarından hareketle Roma İmparatorluk Dönemi'nde ana yollara yakın kentler gibi büyüyemediği anlaşılmaktadır. Bu dönemde kentte yaşayanların bir kısmının Prostanna'nın kırsal alanına; daha elverişli yaşam koşulları sunan yerlere taşındığını varsayabiliriz. Prostanna Akropolisi'ndeki kalenin Geç Antik Dönem'de yeniden tahkim edilmesi ve kentte bulunan seramiklerden bazılarının M.S. 5.-6. yy.'lara tarihlenmesi, kentin Erken Hıristiyanlık Dönemi'nde henüz terkedilmediğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, the ancient city Prostanna in Pisidia is examined in the context of its geographic location and with its buildings in the process of becoming a city. As many other cities founded in the Hellenistic period the strategic location, links to nearby settlements as well as political and military aspects were crucial for the choice of its location. Prostanna is one of the cities, which played a key role in defending the region. The focus was on fortifications and the region controlling towers. The city lies at the crossroads of different side roads. Towers and sentry boxes were placed at strategic locations outside the city and on the southern slopes of Mt. Viarus - used as the upper area of retreat - there was a long fortification wall. The architectural remains of the city and its surroundings are documented and their functions are determined if possible. Coins and pottery were examined for further understanding of the settlement history. It can be concluded from existing remains that in Impereal period the city did not expand like other cities near the major roads. But the population moved out of the city center for better living conditions. In late Antiquity the Hellenistic acropolis was repaired and ceramic finds from the urban area from the 5th-6th Century CE. also indicate that the town in early Christianity was still inhabited.