İnsülin tedavisine yeni başlayan ve tedavileri 2-5 yıldır devam eden hastaların tedaviye yönelik algısı, uyumu, aile desteği ve akut komplikasyon gelişme oranlarının karşılaştırılması
A comparıson of the perceptıon of treatment, treatment complıance, famıly support, and the ratıo of developıng acute complıcatıons ın patıents who had newly started ınsulın therapy and WHO had been contınuıng for 2-5 years
  1. Tez No: 726374
  2. Yazar: DUYGU BEDİHA URGANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM TOPBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Diyabet tedavisinin başarı ile sürdürülmesinde hastanın tedaviye uyumu ve aile desteği önemlidir. Tedaviye uyumsuzluk; bireylerde komplikasyon gelişme, mortalite, acil servise başvuru ve hastaneye yatış oranını arttırmakta, yaşam kalitesini düşürmektedir Bu çalışma; insülin tedavisine yeni başlayan ve tedavileri 2-5 yıldır devam eden hastaların tedaviye yönelik algısı, uyumu, aile destek/çatışma durumunun karşılaştırılması, ölçekler ( tip 2 dm hasta uyum, aile destek ve aile çatışma, insülin tedavisi değerlendirme) arasındaki ilişki ve akut komplikasyon yaşama durumu ile ölçek puanları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma Mart-Kasım 2021 tarihleri arasında G-power analizine göre belirlenen 118 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Bireysel Tanıtım Formu, Tip-2 Diyabetes Mellitus Tedavisine Hasta Uyum Ölçeği, Tip 2 Diyabette Aile Desteği ve Aile Çatışması Ölçeği, İnsülin Tedavisi Değerlendirme Ölçeği aracılığı ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; Kruskall Wallis H Testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. 0-1 yıldır insülin kullanan hastaların yaş ortalaması 54,76±12,15, diyabet yılı ortalamasının 9,32±6,7, aile destek (10,00±3,96) ve tedaviye uyum (81,12±11,36) düzeylerinin orta, toplam insülin tedavi algı puanının (41,75±8,16) düşük, aile çatışma puanının (11,19±2,25) ise yüksek olduğu hastaların %42,4'nün 1-3 kez hipoglisemi, %27,1'nin 1-3 kez hiperglisemi yaşadıkları belirlenmiştir. Medeni durumu insülin tedavi algısını etkilediği saptanmıştır. Hipoglisemi yaşama durumu ile hasta uyum arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık belirlenmiştir (p0,05)" ölçek puanları arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Compliance with treatment and family support are important for the successful maintenance of diabetes treatment. Non-compliance with treatment increases the rate of developing complications, mortality, admission to the emergency room, and hospitalization and decreases the quality of life of individuals. This study aimed to compare the perception of treatment, treatment compliance, family support/conflict status of patients who had newly started insulin therapy and who had been continuing their treatment for 2-5 years and determine the relationship between the scales (type 2 dm patient compliance, family support and family conflict, insulin therapy evaluation) and between acute complications and the scale scores. This descriptive study was carried out with 118 patients between March and November 2021. The sample was determined with G-power analysis. Data were collected using an Individual Information Form, the Scale for Treatment Compliance in Type 2 Diabetes Mellitus, the Diabetes Family Support and Conflict Scale, and the Insulin Therapy Assessment Scale. Kruskal Wallis H test and Mann Whitney U test were used in data evaluation. The mean age of the patients who had been using insulin for 0-1 years was 54.76±12.15 years; the mean duration of diabetes was 9.32±6.7; the levels of family support (10.00±3.96) and treatment compliance (81.12±11.36) were moderate; the mean total score for the perception of insulin therapy (41.75±8.16) was low; the family conflict score (11.19±2.25) was high; 42.4% of the patients had hypoglycemia 1-3 times; 27.1% had hyperglycemia. It was determined that marital status affected the perception of insulin therapy.