Doing, undoing, and cooking gender: Mapping the masculinities of white-collar men in the home kitchen
Cinsiyeti yapmak, bozmak ve pişirmek: beyaz yakalı erkeklerin ev mutfaklarındaki erkekliklerini haritalamak
- Tez No: 795697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞECAN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Türkiye'de halen kadınların ücretsiz ev içi emek kapsamında daha fazla zaman ayırdıkları zaman kullanım anketleri gibi nicel verilere bakıldığında görülebiliyor. Bu verilere göre ücretsiz ev içi emeğin eşit dağılmadığı en temel mekanlardan biri de ev mutfakları. Literatür yaşanan bu eşitsizliği toplumsal normlar üzerinden özellikle kadınlara yüklenen“aileyi besleyen kişi”olma rolü üzerinden sıklıkla odağına almakta. Öte yandan güncel nicel verilerde limitli olsa da erkeklerin ev mutfaklarındaki görünürlüklerinin arttığını görebiliyoruz. Norm dışı sayılabilecek bu davranışlar içerimli erkeklik tartışmasında olduğu gibi daha eşitlikçi davranışlar olabileceği gibi, hibrit erkeklikler tartışmasında olduğu gibi eşitsizliklerin görünmez kılınmasına ve eşitsizliklerin derinleşmesine yol açabilecek manevralar da olabilir. Bu araştırmada Türkiye'de ev mutfaklarında aktif sorumluluk alan beyaz yakalı erkeklerin inşa ettikleri erkeklik temsillerini Eleştirel Erkeklik Çalışmaları perspektifinden inceliyorum. Bu amaçla, partnerleriyle en az 2 yıldır aynı evi paylaşan erkekler ve partnerler ile toplamda 51 yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme gerçekleştirildim. Yaptığım tematik analiz sonucunda ortaya çıkan en önemli bulgu, erkeklerin ev içi ücretsiz emek gerektiren tüm faaliyetlere etki edecek şekilde çok boyutlu eşitlikçi davranışlar üretmeden sadece mutfak aktivitelerine katılmalarının hibrit erkeklik manevraları için uygun ortam oluşturduğudur. Bu durumsa partneleri üzerinde yeni eşitsizliklerin ve toplumsal baskıların oluşması için itici güç rolü oynayabiliyor.
Özet (Çeviri)
Quantitative data such as time-use surveys indicate that women in Turkey continue to devote a disproportionate amount of time to unpaid domestic labor. According to these statistics, the kitchen is one of the primary spaces where unpaid domestic labor is unequally distributed. Literature often focuses on this inequality through social norms, especially the role of women as the feeder of the family. Nevertheless, current data, while somewhat limited, indicate an increase in men's involvement in home kitchens. These behaviors that can be considered out of the norm may be more egalitarian, as in the debate on inclusive masculinity, or they may be maneuvers that may hide and deepen inequalities, as in the debate on hybrid masculinities. In this research, I examine the masculinities constructed by white-collar men in Turkey who take active responsibility in home kitchens from the perspective of Critical Masculinity Studies. For this purpose, I conducted a total of 51 semi-structured in-depth interviews with men and their partners who have been sharing the same house for at least 2 years. The most important finding that emerged as a result of my thematic analysis is that men's participation only in kitchen activities, without producing multidimensional egalitarian behaviors that affect all activities requiring unpaid domestic labor, creates a suitable environment for hybrid masculinity maneuvers. This situation can act as a driving force for the emergence of new inequalities and social pressures on their partners.