Okul müdürlerinin öğretmenlere duyduğu güven ile öğretmenlerin iş doyumu arasındaki ilişki
Examination of the relationship between school principals' trust in teachers and teachers' job satisfaction
- Tez No: 795701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen görüşlerine göre, okul müdürlerinin öğretmenlere duyduğu güven ile öğretmenlerin iş doyumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma akpsamında, nicel araştırma yöntemlerinden olan nedensel karşılaştırma türü kullanılmıştır. Örneklemi, Ankara'nın merkez ilçelerindeki resmi okullarda görev yapmakta olan 330 öğretmen oluşturmuştur. Veriler,“Okul Müdürlerinin Öğretmenlere Güvenini Belirleme Ölçeği”ve“Öğretmenler için İş Doyumu Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmanın varsayım testleri sonuçlarına göre verilerin normal dağılmadığı gözlemlenmiş ve dolayısıyla bazı değişkenler için Mann-Whitney U testi, bazıları için de Kruskal Wallis H testi yapılmıştır. Ayrıca, müdürlerin öğretmenlere güveni ile öğretmenlerin iş doyumu arasında olan ilişkinin tespit edilmesi için Spearman Korelasyon analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, okul müdürlerinin öğretmenlere duyduğu güven ve öğretmenlerin iş doyumlarının çeşitli değişkenler açısından (cinsiyet, öğretim kademesi vb.) anlamlı bir şekilde farklılaştığı bazı değişkenler (Kadro durumu, müdür ile çalışma süresi vb.) açısından ise bu farklılaşmanın olmadığı gözlemlenmiştir. Son olarak, öğretmen görüşlerine göre, müdürlerin öğretmenlere duyduğu güven ile öğretmenlerin iş doyumu arasında pozitif anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, müdürlerin öğretmenlere duyduğu güven düzeyi arttıkça öğretmen iş doyumunu da artacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to explore the relationship between school principals' trust in teachers and teachers' job satisfaction, from the perspectives of teachers. In this research, causal compartive design, one of quantitative research approaches, was utilized. The sample of the study consists of 330 teachers working at public schools from primary, secondary and high school levels, located in the central districts of Ankara. For data collection, two scales“School Principals' Perceived Trust in Teachers”and“Job Satisfaction Scale for Teachers”were used. Prior to the data analysis, assumtion checks were made. It was observed that normal distribution of the variables were not maintained. To remedy this, Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis H Test were conducted. In addition, Spearman Correlation test was done. The data analysis revealed that school principals' trust in teachers and the job satisfaction of the teachers significantly differed in terms of some variables (gender, education level, etc.) but any significant difference was not observed for some variables (staff status, working time with the principal, etc.). Finally, according to the opinions of the teachers, it was observed that there is a positive and significant relationship between the trust of the principals in teachers and the job satisfaction of the teachers. As a result, it was concluded that as the principals' trust in teachers is likely to increase, teachers' job satisfaction is also likely to increase.