Avrupa Birliği ilerleme raporlarında 2009-2022 yılları arasında göç olgusunun insani güvenlik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of migration from 2009-2022 in terms of human security in the European Union progress reports
- Tez No: 795721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma 2009 – 2022 yılları arasında yayınlanan AB ilerleme raporlarının göç olgusuna olan yaklaşımını insani güvenlik perspektifi üzerinden incelemektedir. 2009 – 2022 yılları arasındaki dönemlerde ilerleme raporlarında yer alan söylem ve içerik insani güvenlik, çıkar odaklılık, devlet güvenliği bağlamında içerik analizine tabi tutulmuştur. İnsan onuru, özgürlük, demokrasi, eşitlik, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı olarak belirlenen AB değerlerini ön plana alan, ulusüstü bir kurumun, Avrupa topraklarına göç hareketlerinin başladığı ve yükseldiği dönemde nasıl bir tutum sergilediğini göstermesi bakımından bu çalışma önemli bir yere sahiptir. İlerleme raporları üzerinde yapılan içerik analiziyle, AB'nin rapora yansıttığı yazılı bilgilerin temel içeriği, içeriklerin verdiği mesaj ve hangi konulara vurgu yapıldığı gibi detaylar, AB'nin savunduğu değerlerle uygulanan eylemler arasındaki uyum veya uyumsuzluğu göstermesi açısından çok önemli detaylar içermektedir. '2009-2022 yılları arasında göç hareketlerinin yükseldiği dönemlerde AB ilerleme raporlarındaki söylem ve içeriğin ana mesajı, AB çıkarları veya insani güvenlik konularından hangisini işaret etmektedir?'sorusuna cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the approach of EU progress reports published between 2009 and 2022 to the phenomenon of migration from a human security perspective. The discourse and content in the progress reports between 2009 and 2022 were subjected to content analysis in the context of human security, interest-oriented and state security. This study has an important place in terms of showing the attitude of a supranational institution, which prioritizes the EU values determined as human dignity, freedom, democracy, equality, rule of law and respect for human rights, in the period when the migration movements to European lands started and rose. With the content analysis made on the progress reports, details such as the basic content of the written information reflected by the EU in the report, the message of the contents and which subjects are emphasized, contain very important details in terms of showing the harmony or incompatibility between the values advocated by the EU and the actions implemented. An answer has been sought for the question of "Which of the main message, EU interests or human security issues in the discourse and content of the EU progresreports during the periods of increased migration movements between 2009 and 2022?