Perakende sektöründe çok kriterli karar verme yöntemiyle yapay zekâ teknoloji seçimi
Artificial intelligence technology selection with multi-criteria decision making method in retail indust
- Tez No: 795720
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER CAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Perakende sektöründeki işletmeler, dünya ekonomisini belirleyen en büyük güç olmakla beraber, günümüzde rekabetin bir hayli yüksek olduğu bu ortamda, hayatta kalabilmek amacıyla yeni teknolojiler kullanarak değişime ayak uydurmak zorunda oldukları kabul edilir bir gerçektir. Perakende sektöründeki yapay zekâ uygulamaları ve teknolojileri, son kullanıcı ile temas etme imkânı olan, kullanıcılara büyük ölçüde kolaylık sağlayabilen, değişimdeki rolü ile en önde gelen alanlardan biridir. Sektörde bulunan kuruluşların uygulamaya çalıştıkları değişim sonucunda mevcut bilgi, iş gücü ve yürüyen süreçlerini optimize ederek daha verimli, kârlı bir hale dönüştürmeye çalışmaktadırlar. Bu çalışmada kullanılan yapay zekâ teknolojilerinin, BWM yöntemi ile kriter ağırlık değerlendirmesini takiben, çıkan ağırlıklara göre WASPAS yöntemi ile önceliklendirilmesi ve seçilmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte perakende sektöründe yapay zekâ teknoloji seçimine odaklanmış bir konu olduğundan, bilgimiz dahilinde Türkiye'de bu konuda daha önce yapılmış bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Dolayısıyla çalışmanın mevcut eksikliği doldurması da amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although businesses in the retail sector are the biggest power determining the world economy, it is an accepted fact that they have to keep up with change by using new technologies in order to survive in this highly competitive environment today. Artificial intelligence applications and technologies in the retail sector are one of the most prominent areas with the opportunity to contact the end user, provide great convenience to the users and play a role in change. As a result of the change that the organizations in the sector are trying to implement, they are trying to optimize their existing knowledge, workforce and ongoing processes and turn them into a more efficient and profitable point. Following the criterion weight evaluation of the artificial intelligence technologies used in this study with the BWM method, it is aimed to prioritize and select with WASPAS evaluation according to the resulting weights. However, since artificial intelligence is a subject focused on technologhy selection in the retail sector, to the best of our knowledge, no previous study on this subject has been found in Turkey. Therefore, the aim of the study is to fill the existing gap.