Sağlık kurumlarında insan kaynakları uygulamaları ile motivasyon ilişkisi: İstanbul ilinde bir araştırma
The relationship between human resources practices and motivation in health institutions: A research in Istanbul
  1. Tez No: 795723
  2. Yazar: NAZ KOPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma, sağlık kurumlarında insan kaynakları uygulamaları ile motivasyon arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçtan hareketle yapılan nicel araştırmada insan kaynakları uygulamaları ölçeği ve iş motivasyonu ölçeği kullanılmıştır. İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları ölçeği; insan kaynakları planlaması ve iş analizi, insan kaynağı bulma ve seçme, eğitim ve geliştirme, performans değerlendirme ve kariyer yönetimi, ücret yönetimi ve ödül sistemi, iş sağlığı ve güvenliği olmak üzere altı boyutludur. İş motivasyonu ölçeği, içsel ve dışsal motivasyon olmak üzere iki boyutludur. Araştırmaya İstanbul'da faaliyet gösteren sağlık kurumlarında görev yapan 400 kişi katılmıştır. Araştırmaya katılan sağlık kurumu çalışanlarının cinsiyetlerine, yaşlarına, görevlerine, mesleki kıdemlerine, kurumda çalışma sürelerine göre insan kaynakları uygulamalarına yönelik algılarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Öğrenim durumlarına göre eğitim ve geliştirme; idari görevlerinin olup olmamasına göre; eğitim ve geliştirme, performans değerlendirme ve kariyer yönetimi boyutları dışında ana boyutta ve tüm alt boyutlarda istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Aylık gelirlerine göre istatistiki olarak anlamlı farklılık bulunamamıştır. Araştırmaya katılan sağlık kurumu çalışanlarının cinsiyetlerine, yaşlarına, medeni durumlarına, idari görevlerinin olup olmamasına göre dışsal motivasyon ve iş motivasyonu ana boyutunda; mesleki kıdemlerine, kurumda çalışma sürelerine göre dışsal motivasyon düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunurken, görevlerine göre içsel motivasyon düzeylerinde anlamlı farklılık bulunmuştur. Sağlık kurumu çalışanlarının insan kaynakları yönetimi uygulamalarına yönelik genel algı düzeyleri orta seviyede ve iş motivasyonu düzeyleri yüksek seviyede bulunmuştur. Sonuç itibariyle; insan kaynakları uygulamaları alt boyutları ile içsel motivasyon arasında pozitif yönlü, anlamlı, orta düzeyde; dışsal motivasyon arasında pozitif yönlü, anlamlı, yüksek düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to reveal the relationship between human resources practices and motivation in health institutions. For this purpose, the human resources practices scale and the work motivation scale were used in the quantitative research. The scale of human resource management practices; It has six dimensions: human resource planning and job analysis, finding and selecting human resources, training and development, performance evaluation and career management, wage management and reward system, and occupational health and safety. The work motivation scale has two dimensions: intrinsic and extrinsic motivation. 400 people working in health institutions operating in Istanbul participated in the research. A statistically significant difference was found in the perceptions of the health institution employees participating in the research regarding human resources practices according to their gender, age, duties, professional seniority, and working time in the institution. Training and development according to educational status; according to whether they have administrative duties; Statistically significant differences were found in the main dimension and all sub-dimensions, except for the dimensions of training and development, performance evaluation and career management. No statistically significant difference was found according to their monthly income. In the main dimension of extrinsic motivation and work motivation, according to the gender, age, marital status, and administrative duties of the health institution employees participating in the research; While there was a statistically significant difference in the extrinsic motivation levels according to their professional seniority and working time in the institution, a significant difference was found in the intrinsic motivation levels according to their duties. The general perception levels of health institution employees towards human resources management practices were found at medium level and their job motivation levels were found to be high. As a result; positive, significant, moderate level between human resources practices sub-dimensions and intrinsic motivation; It was concluded that there is a positive, significant and high level relationship between extrinsic motivation.