Eğitim teknolojileri uzmanlarının öğrenme yönetim sistemlerinin sahip olması gereken özelliklere yönelik görüşlerinin incelenmesi
An investigation of the opinions of educational technology specialists on the features that learning management systems must have
  1. Tez No: 795728
  2. Yazar: ENES YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, eğitim teknolojileri alan uzmanlarının öğrenme yönetim sistemlerinin sahip olması gereken kriterler hakkındaki görüşlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Araştırma nitel araştırma desenlerinden olan temel nitel araştırma deseni işe koşularak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılacak olan kişiler amaçlı örnekleme tekniklerinden birisi olan benzeşik örnekleme tekniği kullanılarak seçilmiştir. Çalışma grubu Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan eğitim teknolojileri uzmanı olarak görev yapan veya yapmış olan ve eğitim teknolojileri alanında en az yüksek lisans derecesine sahip olan uzmanlardan oluşmaktadır. Araştırma verileri 12.09.2022 ile 10.10.2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya toplamda 11 uzman katılmıştır ve analiz aşamasında öğrenme yönetim sistemlerinin sahip olması gereken kriterlere ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu süreçte araştırmacı ile eğitim teknolojileri uzmanı bireyler arasında 6 sorudan oluşan görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmede veriler yarı yapılandırılmış veri toplama aracıyla toplanmıştır. Nitel olarak elde edilen veriler tematik analiz tekniği kullanılarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine and evaluate the opinions of educational technology specialists about the criteria that learning management systems should have. The research was carried out by employing the basic qualitative research design, which is one of the qualitative research methods. The people who will participate in the research were selected using the homogeneous sampling technique, which is one of the purposive sampling techniques. The participant group consists of experts living in various provinces of Turkey who have worked or have worked as educational technology specialists and have at least a master's degree in the field of educational technologies. Research data were carried out between 12.09.2022 and 10.10.2022. A total of 11 experts participated in the study and it was tried to obtain the criteria that learning management systems should have in the analysis phase. In this process, interviews consisting of 6 questions were held between the researcher and educational technology experts. Data were collected during the interview with a semi-structured data collection tool. Qualitatively obtained data were analyzed using the thematic analysis technique. The data obtained from the research provides a criterion for learning management systems and includes various suggestions for researchers and practitioners.