Göreceli değerleme yaklaşımına göre hisse seçimi ve optimum portföy oluşturma: Borsa İstanbul üzerine bir uygulama
Selection of shares and creating an optimum portfolio according to the relative valuation approach: An application on the Istanbul stock exchange
- Tez No: 795729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmanın amacı; basit çeşitlendirme yoluyla BIST 100 endeksinde çeşitli sektörlerden seçilecek ve göreceli değerleme yaklaşımı baz alınarak sübjektif kriterlere göre elde edilecek optimal portföyün performansı ile sektör ayrımı yapılmaksızın BIST 100 endeksindeki hisse senetlerinin getirileri arasındaki ilişkiyi baz alarak ortalama varyans modeline göre belirlenecek optimal portföyün performansını karşılaştırmaktır. İki farklı optimal portföy oluşturulmasındaki amaç, kullanılan yöntemlerden hangisinin daha etkin sonuçlar vereceğini tespit etmektir. Her iki yöntemin Borsa İstanbul özelinde uygulanabilirliği test edilmiş, portföy performans ölçütleri ve gerçekleşen getiri verileri ışığında karşılaştırmalar yapılmıştır. BIST 100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin getirileri arasındaki ilişkinin yönü ve gücü göz önünde bulundurularak ortalama varyans modeline göre oluşturulan optimal portföy, gerek portföy performans ölçütleri bakımından gerekse de gerçekleşen getiri açısından sübjektif kriterlere göre oluşturulan optimal portföyden daha başarılı sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the research; The aim is to compare the performance of the optimal portfolio, which will be selected from various sectors in the BIST 100 index through simple diversification, and which will be obtained according to subjective criteria based on the relative valuation approach, and the performance of the optimal portfolio to be determined according to the mean variance model based on the relationship between the returns of the stocks in the BIST 100 index without any sector discrimination. The purpose of creating two different optimal portfolios is to determine which of the methods used will yield more effective results. The applicability of both methods in Borsa Istanbul was tested, and comparisons were made in the light of portfolio performance criteria and realized return data. Considering the direction and strength of the relationship between the returns of the stocks in the BIST 100 index, the optimal portfolio created according to the mean variance model gave more successful results than the optimal portfolio created according to subjective criteria, both in terms of portfolio performance criteria and realized returns.