Custom senses of order in architectural design: Formal and intuitive modes of visual reasoning
Mimari tasarımda özel düzen algıları: Görsel düşüncenin formel ve sezgisel modları
  1. Tez No: 795741
  2. Yazar: EGEMEN BERKER KIZILCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP MENNAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tez, makine zekasını içine katan çağdaş hesaplamalı tasarım araştırması bağlamında, insan ve makine aktörlerde görsel düşünceye ilişkin kavramsal bir çerçeve sunmaktadır. Ernst Gombrich'in kavramsallaştırdığı doğal düzen algısının karşıtlığı tarif etmek için makine aktörlerdeki özel ve yapay düzen algısını kavramsallaştırır. Çalışma, özellikle derin öğrenme ve üretken çekişmeli ağlara odaklanarak, insanların aksine, öğrenen makine aktörlerin olasılıksal doğası tarafından sağlanan farklı görsel biliş kapasitelerini inceler. Araştırma, hesaplamalı tasarım teorisini ussal/sezgisel karar verme modları, içinde barındırdığı aktörlerin öznel geçmişlerinin tasarım süreçlerine etkisi, hesaplamanın doğası ve üretken/olasılığa dayalı tekniklerle ilgili olarak yeniden çerçevelendirmeyi ve yeniden yorumlamayı amaçlar. Bu tezdeki ana referans çerçevesi, bilgi ve temsil açısından tasarım niyeti ile form arasında kurulan karşılıklı ilişkilere atıfta bulunur. Tezin teorik tartışması, derin evrişimli üretken çekişmeli ağlarla alınan deneysel yaklaşımlarda test edilir.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a conceptual framework regarding the notion of visuality in human and machine actors within the context of contemporary computational design research involving machine intelligence. It conceptualizes the notions of custom and artificial sense of order in machinic actors to denote a contrast with the notion of a natural sense of order as conceived by Ernst Gombrich. The study scrutinizes different visual cognition capacities provided by the probabilistic nature of learning agents in contrast to humans, specifically focusing on deep learning and generative adversarial networks. It aims to reframe and reinterpret the theory of architectural design in relation to aspects of rational/intuitive modes of decision-making, influence of subjective histories of actors on design processes, nature of computation and generative/probabilistic techniques. The major frame of reference in this thesis refers to interrelationships established between design intention and form with respect to information and representation. The theoretical discussion of the thesis is tested in experimental approaches taken with deep convolutional generative adversarial networks.