Tanıyanların dilinden Dr. Cevat Heyet
Doctor Cevat Heyet from the language of those who know
- Tez No: 795740
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR KOÇLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 455
Özet
Çalışmamız kapsamında günümüzde Türkiye toplumunun her geçen gün daha da yakından tanımaya başladığı İran Türk toplumunun milli bilincinin oluşmasında büyük etki sahibi olan Prof. Dr. Cevat Heyet'in faaliyetleri ele alınmıştır. Osmanlı Devleti'yle yakın ilişkiler kuran ve İran ziyalılarından Ali Heyet'in oğlu olan Cevat Heyet, babası gibi Türkiye Türkleriyle yakın ilişkilerde bulunmuş bir İran Türk aydınıdır. İran'ın siyasi durumundan ötürü kendisinin fikirlerini net bir biçimde çok yakınları dışında bilen, duyan ve işiten az sayıda olmuştur. Cevat Heyet hakkında yazdıklarından yola çıkarak fikir sahibi olanların pek tabii görüşleri de yer yer birbiriyle çelişmektedir. Çalışmamızda literatür incelemelerinin yanı sıra Cevat Heyet'in yakından tanıdığı ve hayatta olan kişilerle röportajlar gerçekleştirilmiş ve Cevat Heyet'in faaliyetlerinin nedenleri hakkında bilgiler toplanmıştır. Cevat Bey eğitiminin ilk kısmını İran'da daha sonraki eğitimlerini de Türkiye ve Fransa'da almış, Batı ve Doğu toplumlarını yakından tanıma fırsatı elde etmiş, en önemlisi de Türkoloji'yle ilgili önemli bilgileri 1940'larda Türkiye'de edinmiş bir şahsiyettir. Cevat Bey İran'da açık kalp ameliyatından, böbrek nakli ameliyatına kadar birçok ameliyatı İran'da ilk kez gerçekleştiren kişi olmuştur. İran'ın uluslararası alanda tanınan bir cerrahı olarak İran'ı dünyada temsil etmiştir. Bu çalışmalarının yanı sıra Türkoloji'yle ilgili birçok eser ve makale yayınlayarak İran Türklüğünün milli kimliğinin korunması amacıyla faaliyetlerde bulunmuştur. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde hayatı ve faaliyetleri, ikinci bölümde kendisiyle ilgili yaptığımız röportajlar, üçüncü bölümde ise kendisinin hayatını anlatan fotoğraflar kronolojik bir şekilde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of our study, the activities of Prof. Dr. Cevat Heyet, who has a great influence on the formation of the national consciousness of the Iranian Turkish society, which the Turkish society is getting to know more closely every day, have been discussed. Cevat Heyet, the son of Ali Heyet, who established close relations with the Ottoman Empire and is one of the nobles of Iran, is an Iranian Turkish intellectual who, like his father, has close relations with the Turks of Turkey. Due to Iran's political situation, there has been a small number of people who clearly know, hear and hear his ideas, except for his very close relatives. Of course, the opinions of those who have an opinion about Mr. Cevat based on what they have written also contradict each other from time to time. In our study, in addition to literature reviews, interviews were conducted with people who were well known and alive by Cevat Hey'et, and information was collected about the reasons for Cevat Heyet's activities. Mr. Cevat received the first part of his education in Iran and his later education in Turkey and France, had the opportunity to get to know Western and Eastern societies closely, and most importantly, he is a person who acquired important information about Turcology in Turkey in the 1940s. Mr. Cevat has been the first person to perform many surgeries in Iran, from the first open heart surgery to the first kidney transplant surgery. As an internationally recognized surgeon of Iran, he has represented Iran in the world. In addition to these studies, he has published many works and articles related to Turkology and has carried out activities in order to protect the national identity of Iranian Turkishness. Our work consists of three parts. In the first part, his life and activities, the interviews I made about him in the second part, and the photographs describing his life in the third part take place in chronological order.