A data-integrated edge computing technology roadmap for industrial internet of things
Endüstriyel nesnelerin interneti için veri güdümlü uç bilişim teknoloji yol haritası
  1. Tez No: 795752
  2. Yazar: ALP BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PEKİN ERHAN EREN, DR. KEREM KAYABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Teknoloji ve Bilgi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Üretim sistemlerinden üretilen verilerin hacmi ve hızı arttıkça, tüm verinin işlenmek üzere merkezi bir bulut sunucusuna iletilmesi zaman, bant genişliği ve enerji gibi kaynaklar açısından maliyetleri artırmaktadır. Veri odaklı karar vermek adına, bir organizasyonda anlık olarak karar almak gereken kritik endüstriyel nesnelerin interneti ortamlarında, yeni bir bilgi işlem paradigması olarak uç bilişim, verileri üretildiği yere yakın bir yerde işleyerek daha hızlı yanıt süresi sağlar. Uç bilişim gibi modeller ortaya çıktıkça, dijital dönüşüm sürecinde olan kuruluşlara gelişmekte olan teknolojileri stratejik olarak kullanabilme konusunda rehberlik edecek araştırma ve bilgi eksiklikleri tespit edilmiştir. Buna istinaden bu çalışma, uç bilişim uygulamalarını araştırmayı ve bunları işletme gereksinimleri, pazar eğilimleri, kullanılan teknolojiler ve karşılaşılan zorluklar açısından değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda ilk olarak; güncel uç bilgi işlem mimarisinin endüstriyel nesnelerin interneti uygulamaları araştırılmış, çalışmalar öncelikli amaçları ve uygulandıkları alana göre incelenmiştir. Daha sonra teknoloji yönetimi literatürü incelenmiş ve veri odaklı teknoloji yol haritası çerçevesi endüstriyel nesnelerin interneti ortamlarında uç bilgi işlem mimari ve uygulamaları konusuna uygulanmıştır. Pazar ve teknoloji eğilimlerini belirlemek için bir doğal dil işleme uygulaması olan konu modelleme algoritmaları kullanılmıştır. Teknoloji yol haritasının bir katmanı olarak veri, yol haritasına dâhil edilerek, veri odaklı yol haritası, bir teknoloji ve sosyal değişim değerlendirme aracı olarak genişletilmiş ve veri güdümlü yol haritası literatürüne eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
As the volume and velocity of data produced from production systems increase, transmitting all the data to a central cloud for processing becomes costly in time and network resources such as bandwidth and energy. In critical Industrial Internet of Things (IIoT) environments where a business decision requires an immediate course of action, edge computing as a new paradigm brings faster response time by processing data near where it is generated. As paradigms such as edge computing emerge, there is a lack of research on guiding digitally transforming organizations to utilize emerging technologies strategically. This study aims to investigate applications of edge computing and evaluate them regarding business objectives, market trends, technologies used, and challenges. To achieve those, first, this study investigates state-of-the-art edge computing architectures by their objective and application domain. Then, the study applies data-driven technology roadmapping from emerging technology management literature to edge computing applications in IIoT. It uses topic modeling, a natural language processing approach for identifying market and technology trends. It extends data-integrated roadmapping literature by using it as a technology and social change assessment tool, by integrating data as a layer of the data-driven technology roadmap.