Zorunlu trafik sigortasında değer kaybı
Loss of value in mandatory traffic insurance
- Tez No: 795753
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Trafik, Law, Insurance, Traffic
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Trafik kazası sonrasında araçlarda hasar meydana gelme ihtimali, hayatın olağan akışı gereği oldukça yüksektir. Aracın kaza öncesindeki piyasa değerinin kaza sonrasında meydana gelen hasarın onarılması nedeniyle azalması, araçtaki değer kaybını ifade etmektedir. Değer kaybının belirlenmesinde kaza tutanakları, aracın hasara ilişkin resimleri, hasarın onarımı sonrasındaki resimleri, onarımın yapıldığı yer, kullanılan parçalar gibi hususlar önem taşımaktadır. Uygulamada değer kaybı hesaplamaları, teknik bilgi gerektirmesi nedeniyle eksperler ve bilirkişiler tarafından yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, değer kaybının tüm boyutlarıyla incelenmesi ve değer kaybına ilişkin Türkiye'de gerçekleşen hukuki değişiklikler ile uygulamada görülen sorunların değerlendirilmesidir. Literatür taraması şeklinde hazırlanan çalışmada güncel Yargıtay kararlarına ve uygulamalara yer verilerek literatüre katkı sağlamak hedeflenmiştir. Çalışmada değer kaybının hesaplanması konusunda 2020/40 sayılı Anayasa Mahkemesi kararıyla ortaya çıkan değişim detaylı şekilde ele alınarak incelenmiş ve sonuç olarak uygulamadaki sorunların çözülmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The probability of damage to vehicles after a traffic accident is quite high due to the normal flow of life. The decrease in the market value of the vehicle before the accident due to the repair of the damage after the accident indicates the loss of value in the vehicle. In determining the loss of value, matters such as accident reports, pictures of the damage of the vehicle, pictures after the repair of the damage, the place where the repair was made, the parts use dare important. Inpractice, Depreciation calculations are made by experts and experts because they require technical knowledge. The aim of this study is to examine the depreciation in all its dimensions and to evaluate the legal changes in Turkey regarding Depreciation and the problems seen in practice. In the study, which was prepared as a literature review, it was aimed to contribute to the literature by including the current Supreme Court decisions and practices. In the study, the change that emerged with the decision of the Constitutional Court No. 2020/40 on the calculation of the Depreciation was examined in detailand as a result, suggestions were made to solve the problems in practice.