Nano ipliklerinin dokuma endüstrisinde kullanılması, araştırılması, incelenmesi ve yeni tasarımlar oluşturulması
Using, researching, examining and creating new designs of nano yarns in weaving industry
- Tez No: 795766
- Danışmanlar: PROF. HAMDİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günlük yaşamda artık nanoteknoloji çok önemli bir boyuta gelmiştir. Hayatımızın her yerinde nanoteknoloji olgusunu kabul etmeye başlamış durumdayız. Ofiste, tatilde güneşlenirken, kıyafetlerimizde artık nanoteknolojiye sıkça rastlamaktayız. 20'nci yüzyılın sonlarından itibaren yapay zekayla beraber, kuantum araştırmaları, endüstriyel uygulamalarda sayısız nanoteknolojisiyle karşılaşmaktayız. Nanoteknoloji ile üretilmiş olan nanomalzeler artık her sektörde kullanılmaktadır. Biyomedikal ürünlerde, savunma sanayisinde, sağlık sektöründe, giysilerde ve son zamanlarda yiyecek sektöründe de nanoteknoloji ile üretilmiş nanomalzeleri görmekteyiz. Bu kadar sıkça karşılaşıyor olmamızın nedeni ise artık günümüzdeki gelişen teknolojinin getirisi olan ihtiyaçlardır. Çünkü nanoteknoloji 1 ile 10 nanometre olarak hesaplanan ve nano ölçekle devam eden, mühendislik ve teknolojinin ifadesi olmakla beraber, metrenin milyarda biri ölçekle yapılan çalışmalar daha dayanıklı olmaktadır ve maddelerin güçlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Bu da her sektörün gelişen teknolojiyle beraber, genel dayanıklılık ihtiyacını karşılamasına yardımcı olmaktadır. Elektrik sektöründe, nano ölçekte elektrikli devre ekipmanlarının tasarımında, tıp sektöründe zarar görmüş sinir merkezlerinin tamirinde, eczacılıkta biyosentezleme ile ecza eşyaları uygulamarında, tekstilde su geçirmeyen ve leke tutmayan kumaşların üretimi gibi birçok noktada nanoteknoloji ile karşılaşmaktayız. Bu da günümüz ihtiyaçlarına daha güçlü geri dönüş sağlayan bir teknoloji boyutunun olması yanı sıra, enerji tasarrufuna, daha hafif ürünlerin üretilmesine, yenilebilir kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlamaktadır. Faydalarının yanı sıra, oluşabilecek çevresel, etik ve sağlık gibi durumlarda da zararlarıyla karşılaşmak mümkündür. İnsan vücudu tanışmadığı ya da vücudunda tanımlı olmayan herhangi bir şeyle karşılaştığında ya da temas halinde olduğunda, bağışıklığı olmadığı için yan etkilere, zehirlenmelere vs. maruz kalabilmektedir. Bu da nanoteknolojinin varlığını sürdürmesi ya da kullanımının yaygınlaştırılmasıyla ilgili nanoteknoloji tarihinde tartışmaya neden olmuştur. Fakat, her sektörün ihtiyacı olan bu teknolojiden minimum zarar ve maksimum fayda alınabilmesi için her sektör için uygun ve zararsız nanomalzemeler geliştirilmeye devam etmektedir. Bu da nanoteknolojinin günümüzdeki yerini belirlemektedir. Bu çalışmada, nanoteknoloji üzerine literatür taraması ve uygulamalı dokuma çalışması yapılarak, yapılan uygulama ile nanoteknolojinin tekstil sektöründe nasıl bir düzeyde kullanacağı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology has become very important in daily life. We have begun to accept the phenomenon of nanotechnology in every part of our lives. We often come across nanotechnology in our clothes, sunbathing or in the office or on vacation. Since the end of the 20th century, we have been encountering numerous nanotechnologies in quantum research and industrial applications together with artificial intelligence. Nanomaterials produced by nanotechnology are now used in every sector. We come across with nanomaterials produced with nanotechnology in biomedical products, defense industry, health sector, clothing, and recently in the food sectors. The reason why we come across often because it is the needs that now the return of today's developing technology. Calculated as 1 to 10 nanometers, because nanotechnology and nano-scale ongoing engineering and technology is an expression, while the scale of a billionth of a meter is more durable and helps strengthen the studies of substances. This helps each sector to meet the general need for durability with the developing technology. In the electrical sector, we encounter nanotechnology at many points such as the design of nanoscale electrical circuit equipment, the repair of damaged nerve centers in the medical sector, biosynthesis in pharmacy and the application of pharmaceutical products, the production of waterproof and stain-resistant fabrics in textiles. This enables energy saving, production of lighter products and more efficient use of edible resources in addition to having a technology dimension that provides a stronger return on today's needs. In addition to its benefits, it is possible to encounter its damages in such cases as environmental, ethical and health that may occur. When the human body encounters or is in contact with something that it has not met or is not defined in its body, it can be exposed to side effects, poisonings, etc. Because it has no immunity. This has caused a debate in the history of nanotechnology about the continued existence of nanotechnology or the widespread use of nanotechnology. However, appropriate and harmless nanomaterials continue to be developed for each sector in order to obtain the minimum damage and maximum benefit from this technology that every sector needs. This, in turn, determines the current part of nanotechnology. In this study, literature review and applied weaving studies on nanotechnology have been carried out and it has been shown how nanotechnology will be used at a level in the textile sector with the application made.