Denim terbiye işlemlerinde nano kaplama yöntemlerinin kullanılabilirliğinin incelenmesi
The reviewing of usability of nano coating methods in denim finishing processes
  1. Tez No: 470812
  2. Yazar: ERSİN ÇAVUŞLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE SULTAN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma kapsamında, denim kumaşların kendi-kendini temizleme ve mukavemet özellikleri çok tabakalı kaplama yöntemi ile araştırılmıştır. Çok tabakalı kaplama yöntemi ilk olarak daldırma-çıkartma prensibine göre gerçekleştirilmiştir. Daldırma-çıkartma işleminin en büyük dezavantajı tabakaların adsorpsiyon zamanlarının uzun sürmesidir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda ise spreyleme, plaka üzerinde döndürme ve kovalent olarak bağlanma gibi farklı prensiplerle geliştirilmeye çalışılmıştır. Spreyleme sistemi özel ekipmanlar gerektirmekte, plaka üzerinde döndürme yönteminde ise materyal boyutları çok küçük boyutlarla sınırlanmaktadır. Kovalent bağlanma yönteminde ise uygulanabilecek kimyasal madde grupları sınırlı sayıdadır. Bu nedenle çok tabakalı kaplama yönteminin tekstil materyallerine ticari olarak da uygulanabilmesi için yeni bir çalışma prensibi gerekmektedir. Pamuklu çözgü ipliklerine ve denim dokuma kumaşlara, önce yüzeyinde katyonik yükler elde etmek amacıyla katyonizasyon işlemi uygulanmıştır. Katyonizasyon işlemi iki farklı kimyasal madde ile gerçekleştirilmiştir. Çözgü ipliklerinin ve denim kumaşların fonksiyonel bitim işlemlerinde tittanyum dioksit (TiO2) ve alüminyumoksit (Al2O3) yarıiletken nanopartiküller kullanılmıştır. Farklı konsantrasyonlarda nanopartikül/nanopartikül tabakaları oluşturulmuştur. Çok tabakalı kaplama işlemi sonrasında, çözgü ipliklerinin ve denim kumaşların fiziksel özellikleri (mukavemet, eğilme dayanımı), boyama özellikleri (CIELab renk değerleri, yıkamaya karşı renk haslıkları, yaş-kuru sürtünme haslıkları), geçirgenlik özellikleri (hava geçirgenliği) ve kendi-kendini temizleme özellikleri test edilmiştir. Ayrıca çözgü iplikleri ve denim kumaşların üzerinde elde edilen çok tabakalı kaplama yapıların varlığı ve kumaşa etkileri SEM-EDX, FTIR-ATR analizleri ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, self-cleaning and strength properties of denim fabrics were resarched by layer-by-layer deposition method. This method was performed firstly according to the dipping procedure. The biggest drawback of the dipping process that it takes a long time in the adsorption of layers. In recent years, different methods were tried to be developed such as spraying, spinning and covalent binding. The spraying process needs special equipments and the dimensions of the materials are too small in spinning method. Covalent binding method can be applied in a limited number of groups of chemical substances. Therefore, applying of the multi-layer coating method to textile materials in a trade manner needs a needs a new application principle. Firstly, cationization process were applied on cotton warp yarns and woven denim fabrics, to obtain cationic charges on the surface. Cationization process will be carried out by two different chemical substances. For functional finishing process of warp yarns and denim fabrics titanium dioxide (TiO2) and aluminium oxide ( Al2O3) semiconductor nanoparticles will be used. At different concentrations of nanoparticle/nanoparticle layers were created respectively. After multi-layer coating process, the physical properties (tensile strength, flexural strength), dyeing properties (CIELab color values, color fastness against washing, wet-dry rubbing fastness), permeability properties (air permeability) and self-cleaning functional properties of warp yarns and denim fabrics were analyzed. In addition, the presence of multi-layers and their effects on warp yarns and denim fabrics were determined by SEM-EDX, FTIR-ATR analysis.