Planlı gelişme alanlarının hava kirliliğine olası etkilerinin değerlendirilmesi: Erzurum örneği
Evaluation of the possible impacts of new residential areas on air pollution in the development plan: The case of Erzurum
  1. Tez No: 795799
  2. Yazar: MERVE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında imar plan kararlarının hava kirliliği üzerindeki etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Bu amaçla Erzurum kentinin mevcut (2021) hava kirliliği analizi üretildikten sonra, çalışma alanı içerisinde önerilen uygulama imar plan kararları doğrultusunda öneri plan yılı için (2027) yeni bir hava kirliliği analizi üretilmeye çalışılmıştır. Burada imar plan kararlarıyla değişen kentsel dokuda hangi plan kararının nasıl bir etki yaratacağının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada yöntem olarak ağırlıklı çakıştırma analizi kullanılmıştır. Analiz dört temel veri grubu üzerinden yürütülmüştür. Topografik veri grubu içerisinde yükselti analizi, meteoroloji veri grubu içerisinde sıcaklık analizi, hava kirliliği verileri içerisinde PM 10 -SO 2 analizleri ve plan kararları veri grubu içerisinde yeşil alanlar, kat yüksekliği, nüfus yoğunluğu, sanayi alanları ve yapay yüzey analizleri ağırlıklı çakıştırmada veri olarak kullanılmıştır. Belirlenen her kriter için alt kriterler oluşturulmuş ve kriter için bir etki derecesi ile her alt kriter için bir ağırlık puanı belirlenmiştir. Analizler NetCAD ve ArcGIS (coğrafi bilgi sistemleri) kullanılarak elde edilmiştir. Bulgular: 2021 ve 2027 yılları için belirlenen kriterler, ağırlık puanları ve etki dereceleriyle analiz edilmiş ve her veri kendi grubu içerisinde hava kirliliği ile ilişkisi üzerinden değerlendirilmiştir. Yürütülen çalışma soncunda, kat yüksekliğinin, nüfus yoğunluğunun, yapay yüzey oranının fazla olduğu alanlarda hava kirliliğinin yoğunlaştığı görülmüştür. Bununla birlikte yeşil alan miktarının fazla, yapay yüzey oranının az olduğu alanlarda hava kirliliği yoğunluğunun daha az olduğu tespit edilmiştir. Analizlerde kentin sıcaklık durumu ve topografik yapısının da hava kirliliği üzerinde olumsuz etkiler yarattığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç: Ağırlıklı çalıştırma analiz sonuçlarına göre öneri uygulama imar planı kararıyla yapılaşmaya açılan yeni gelişme alanlarında hava kirliliğinin arttığı tespit edilmiştir. Elde edilen bu bulgularla planlı gelişme alanlarının da hava kirliliği üzerinde olumsuz anlamda etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis is to determine the impact of urban planning decisions on air pollution. For this purpose, after producing the current (2021) air pollution analysis of the city of Erzurum, a new air pollution analysis was generated for the proposed plan year (2027) in accordance with the proposed urban planning decisions within the study area. The aim was to determine the impact of each planning decision on the changing urban fabric. Method: Weighted overlay analysis was used as the method in this study. The analysis was divided into four main data groups: geographic elements, spatial factors, and pollutant emissions. Geographic elements were divided into topographic and meteorological data groups, and elevation and temperature analyses were performed. PM10-SO2 analyses were used in air pollution data, and green areas, building height, population density, industrial areas, and artificial surface analyses were used in spatial factors. For each criterion determined in the analyses, sub-criteria were created, and a weight score was determined for each criterion. The analyses were obtained using NetCAD and geographic information systems. Results: The criteria determined for the years 2021 and 2027 were analyzed with weight scores and degrees of impact, and each data was evaluated within its own group based on its relationship with air pollution. As a result of the study, it was observed that air pollution was concentrated in areas with high building height and population density, and a high proportion of artificial surfaces. In addition, it was found that air pollution intensity was lower in areas with a higher amount of green space and lower proportion of artificial surfaces. The analyses also revealed that the temperature conditions and topographic structure of the city had negative effects on air pollution. Conclusion: According to the results of the weighted overlay analysis, it was found that air pollution increased in newly developed areas opened up to construction by the proposed urban planning decision. With these analyses, it was determined that urban planning decisions had positive/negative effects on air pollution.