Zamana bağlı yangın etkisi altında dolgu duvarlı betonarme çerçevelerin incelenmesi
Investigation of reinforced concrete frames with infill walls under the influence of time-dependent fire
  1. Tez No: 795803
  2. Yazar: MELİHA GÜLEGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yapı malzemesi ve teknolojisi alanındaki gelişmelere bağlı olarak çeşitli yapı türleri inşa edilmektedir. İnşa edilen bu yapı türlerinden birisi olan betonarme yapılar, doğal afetler ve çeşitli dış faktörlerin etkisiyle yangına maruz kaldıklarında yüksek düzeyde hasar görmekte ya da tamamen kullanım dışı kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yangına maruz kalan betonarme elemanlar ile dolgu duvarlı betonarme çerçevelerin ANSYS-Workbench programı ile doğrusal olmayan davranışlarını belirlemektir. Analizlerde, yangın sıcaklığı ve yük oranına bağlı olarak betonarme elemanların sıcaklık dağılımları, yer değiştirmeleri, şekil değiştirmeleri ve yangın başarım süreleri tespit edilmiştir. Termal ve yapısal analizlerden elde edilen veriler, MATLAB VE SAFIR sonuçları ile karşılaştırılmış ve literatürde bulunan sayısal çalışmanın verileri doğrulanmıştır. Betonarme yapı elemanları, basınç-etriye donatılarının olduğu durumlara göre yeniden modellenmiş ve dolgu duvarlı betonarme çerçevelerin analizleri gerçekleştirilmiştir. Dolgu duvar ve donatıların, sıcaklıkları ve yer değiştirmeleri azalttığı, sıcaklık dağılımlarını değiştirdiği ve yangın dayanım sürelerini arttırdığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Various types of structures are being built depending on the developments in the field of building materials and technology. Reinforced concrete structures, which are one of these types of structures built, are highly damaged or completely out of use when they are exposed to fire due to the effects of natural disasters and various external factors. The aim of this study is to determine the nonlinear behavior of reinforced concrete elements exposed to fire and reinforced concrete frames with infill walls using the ANSYS-Workbench program. In the analyses, temperature distributions, displacements, deformations and fire performance times of reinforced concrete elements were determined depending on the fire temperature and load ratio. The data obtained from the thermal and structural analyzes were compared with the MATLAB and SAFIR results and the data of the numerical study in the literature were verified. Reinforced concrete structural elements were remodeled according to the situations with pressure-stirrup reinforcements and analyzes of reinforced concrete frames with infill walls were carried out. It has been concluded that infill walls and reinforcements reduce temperatures and displacements, change temperature distributions and increase fire resistance times.