Mobilya üretimi yapılan bir işletmede ar-ge birimi süreç analizi:Ersa Mobilya örneği
Research and development center process analysis in a furniture manufacturing company: The example of Ersa Furniture
  1. Tez No: 795808
  2. Yazar: BURAK KILCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmada, bünyesinde Ar-Ge merkezi bulunan bir mobilya firmasında, bir ürünün tasarım, prototip üretim, seri üretim, sipariş ve teslim edilme aşamalarına kadar olan gelişim süreçlerinin analiz edilmesi ve süreci olumsuz yönde etkileyen hususların tespit edilerek hatasız, etkili ve verimli bir şekilde işleyecek şekilde düzenlenmesi için çözüm önerilerinin getirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırma ortamı olarak Sincan Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Ersa Mobilya seçilmiş olup, firmanın fabrika yerleşkesinde bulunan Ar-Ge merkezinde iş süreç analizi çalışması yapılmıştır. Sonuç olarak, firmanın Ar-Ge süreci izdüşümü çıkarılarak mevcut durum analizi yapılmış, oluşturulan iş akış diyagramı üzerinde tekrar eden veya süreci olumsuz yönde etkileyen hususlar belirlenmiş ve bu hususlara ilişkin gerekli düzenlemeler yapılarak sürecin iyileştirilmesi için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to analyze the development processes of a product from design, prototype production, mass production, order and delivery to a furniture company with an R&D center. In addition, the issues that affect the process negatively have been identified and solutions have been tried to be proposed so that it will operate in an error-free, effective and efficient manner. Ersa Furniture operating in the Sincan Organized Industrial Zone was chosen as the research environment, and a business process analysis study was carried out in the R&D center located in the factory campus of the company. As a result, the current situation analysis was made by drawing the projection of the company's R&D process, the issues that recurring or negatively affecting the process were determined on the created work flow diagram, and solution suggestions were presented for the improvement of the process by making the necessary arrangements regarding these issues.