Rat ve bıldırcın 'plexus lumbosacralis' morfometrisinin kliniğe yönelik modellenmesi
Clinical modeling of 'plexus lumbosacralis' morphometry in rat and quail
- Tez No: 795816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERENGÜL BODUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Rat (Wistar Albino) ve Bıldırcın (Coturnix coturnix japonica) 'Plexus Lumbosacralis' Morfometrisinin Kliniğe Yönelik Modellenmesi Bu çalışmada, Rat ile Japon bıldırcınının plexus lumbosacralis'inin oluşumu, sinir dallarının anatomik yapısı ve iki türün deneysel model olarak kullanımı için lumbosacral bölgenin morfometrik ve morfolojik sinir yapılanmasını ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmada materyal olarak 25 adet Wistar Albino rat ile 25 adet Japon bıldırcını kullanılmıştır. Kullanılan deney hayvanları Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Labaratuvarında %10 formaldehit solüsyonu içerisinde muhafaza edilen kadavralardır. Kadavralardaki (rat ve bıldırcın) deri ve kas dokusu aşama aşama kaldırılarak diseksiyonu yapıldı. Plexus lumbosacralis'i oluşturan sinirler dikkatli bir şekilde açığa çıkarılıp metrik konularak fotoğrafları çekildi. Daha sonra metrik sayesinde plexus lumbosacralis'in spinal sinirleri arasındaki uzaklık, spinal sinirlerin köklerinin foramen ischiadicum majus (FİM)'a olan uzaklığı ve plexus sacralis sinirlerinin foramen ischiadicum majus (FİM)'a kadar uzunluğu ölçüldü. Ratta plexus lumbosacralis'in altı lumbal spinal sinir ile birinci sakral spinal sinirin ventral dalı ile birleşmesiyle oluştuğu; bıldırcın da ise plexus lumbosacralis'in yedi synsacral spinal sinirin ventral dalı tarafından şekillendiği saptandı. Rat plexus lumbalis'inin genellikle ilk üç lumbal spinal sinirin ventral dalı birleşiminden; plexus sacralis'in ise son üç lumbal spinal sinir ile birinci sacral spinal sinirin ventral dalından oluştuğu belirlendi. Japon bıldırcınında, plexus lumbalis'in üç adet (2.-4.) synsacral spinal sinirin ventral dallarının birleşmesiyle, plexus sacralis'in ise dört adet (5.-8.) synsacral spinal sinirin ventral dalı tarafından meydana geldiği belirlendi. Sonuç olarak, plexus lumbosacralis'i oluşturan spinal sinirlerin morfometrik yapısı ile pleksusların oluşumunda türler arasında farklılıkların olduğu anlaşıldı. Ayrıca bu deney hayvanlarının plexus lumbosacralis morfometrisinin belirlenmesi bu iki türün deneysel model olarak bu yönde yapılacak bilimsel araştırmalara yardımcı olacağı ve literatüre fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Clinical Modeling of Rat (Wistar Albino) and Quail (Coturnix coturnix japonica) 'Plexus Lumbosacralis' Morphometry In this study, it was aimed to reveal the formation of the plexus lumbosacralis of the Rat and Japanese quail, the anatomical structure of the nerve branches and the morphometric and morphological nerve configuration of the lumbosacral region for the use of two species as an experimental model. In the research, 25 Wistar Albino Rats and 25 Japanese quails were used as material. The experimental animals used are cadavers preserved in 10% formaldehyde solution in the Laboratory of the Anatomy Department of the Faculty of Medicine of Kafkas University. The skin and muscle tissue of the cadavers (rat and quail) were gradually removed and dissection was performed. The nerves forming the plexus lumbosacralis were carefully exposed and their photographs were taken with metrics. Then, the distance between the spinal nerves of the plexus lumbosacralis, the distance of the roots of the spinal nerves to the foramen ischiadicum majus (FIM) and the length of the plexus sacralis nerves to the foramen ischiadicum majus (FIM) were measured using the metric. It was found that the plexus lumbosacralis in the rat was formed by the union of six lumbar spinal nerves and sometimes the ventral branches of the first sacral spinal nerve, and in quail, the plexus lumbosacralis was formed by the ventral branch of seven synsacral spinal nerves. In the rat, it was determined that the plexus lumbalis generally consists of the ventral branch of the first three lumbar spinal nerves, and the plexus sacralis consists of the last three lumbar spinal nerves and the ventral branch of the first sacral nerve. In Japanese quail, it was determined that the plexus lumbalis was formed by the union of the ventral branches of three (2nd-4th) synsacral spinal nerves, and the plexus sacralis was formed by the ventral branch of four (5th-8th) synsacral spinal nerves. As a result, it was understood that there were differences between species in the morphometric structure of spinal nerves forming the plexus lumbosacralis and in the formation of plexuses. In addition, it is thought that determining the plexus lumbosacralis morphometry of these experimental animals will help scientific researches to be made in this direction as an experimental model of these two species and will benefit the literature.