Tavşanlarda oluşturulan nazal septal perforasyonlarda topikal nigella sativa (Çörek otu) yağı uygulamasının nazal septal mukozada yara yeri iyileşmesi üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
The assessment of nasal septal mucosal wound healing efficiency of nigella sativa oil application on nasal septalperforations created in rabbits
- Tez No: 795817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızda nigella sativa yağının nazal septal perforasyon onarımında yara yeri iyileşmesine katkısının tavşanlar üzerinde oluşturulan septal perforasyon modelinde deneysel olarak makroskopik ve histopatolojik açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda 18 adet Yeni Zelanda suşu tavşan kullanıldı. 6'şar tavşandan oluşacak şekilde sham (A) grubu, serum fizyolojik (B) grubu, nigella sativa yağı (C) grubu olarak 3 gruba ayrıldı. Her grubun tavşanlarının sol nazal kavitesinden girilerek septumda, perforatörle kolumellanın 0.5 cm posteriorundan 0.5 cm çapında perforasyon oluşturuldu. Cerrahi işlem sonrası Grup A'ya hiçbir tedavi uygulanmadı. İki hafta boyunca her gün sol nazal kaviteye Grup B'de bir damla (0.5 ml) serum fizyolojik, Grup C'ye ise bir damla (0.5ml) Nigella Sativa yağı damlatıldı. 14. günün sonunda yüksek doz anestezikle tavşanlar sakrifiye edildi. Nazal septumdan eski perforasyon sınırlarını içine alacak ve en az 10x10 mm boyutunda olacak şekilde eksizyonel biyopsi materyali alındı. Alınan spesmenler makroskopik ve histopatolojik olarak değerlendirildi. Gruplar epitel rejenerasyonu, epitel dejenerasyonu, fibroblast varlığı, kollajen varlığı, anjiogenezis, inflamatuar hücre yoğunluğu, granülasyon dokusu miktarı, dev hücre varlığı, kartilaj dejenerasyonu, kartilaj rejenerasyonu, defektin makroskopik kapanma oranı parametreleri açısından kıyaslandı. Kontrol grubu ile etken ilaç grubu arasında defektin makroskopik kapanma oranları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0.05). Etken ilaç grubu sham grup ile karşılaştırıldığında defektin makroskopik kapanma oranı istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0.041). Kontrol grubu ile ilaç etken grubu arasında histopatolojik açıdan istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0.05). Sham grubu ile ilaç etken grubu arasında histopatolojik bakımdan istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0.05). Nazal septal perforasyon oluşturulan tavşan modelinde sham grubuna göre nigella sativa yağı kullanılan grupta makroskopik kapanma açısından anlamlı farklılık bulunmuştur. Fakat kontrol grubu ile ilaç etken grubu arasında makroskopik kapanma bakımından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Nigella sativa yağının nazal mukozada yara yeri iyileşmesi üzerine etkinliği için daha çok denek üzerinde daha uzun süre takipli farklı çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to analyze the contribution of Nigella sativa oil experimentally histopathologically and macroscopicly, in the healing process at repairment of the nasal septal perforation model created in rabbits. 18 New Zelland strain rabbit has been used in our study. The rabbits has been divided into 3 groups consistent of 6 rabbits as sham (A) group, saline (B) group and Nigella sativa oil (C) group. A 0,5 cm diameter nasal septal perforation 0,5 cm posterior to columella is created in every rabit in every group by entering from left nasal cavity and perforating with a perforator. After surgery no treatment is applied to Group A. A drop (0,5ml) of saline in Group B, a drop (0,5 ml) of Nigella sativa oil in Group C is dropped in the left nasal cavity every day for two weeks. At the end of day 14, the rabbits were sacrificed with a high dose of anesthetic. A minimum of 10x10mm sized excisional biopsy material that included the old nasal septal perforation site is taken from the nasal septums. The specimens are analyzed makroscopicly and histopathologically. The groups had been compared by epithellium regeneration, presence of fibroblasts, presence of collagens, angiogenesis, inflamatory cell densitiy, the amount of granulation tissue, presence of giant cells, cartilage degeneration, cartilage regeneration, the macroscopic closing rate of the defect. No statistical difference has been found between the active ingredient group and the control group in terms of the macroscoping closing rate of the defect (p>0,05). The macroscopic closing rate of the defect was significantly better in the active ingredient group compared to the sham group (p=0,041). No statistical difference has been found between the active ingredient group and the control group in terms of histopatology (p>0,05). No statistical difference has been found between the active ingredient group and the sham group in terms of histopatology (p>0,05). The group which Nigella sativa oil has been used was significantly different than the sham group in terms of macroscopic closing rate of the defect in the nasal septal perforation created rabbit model. However there were no differences discovered between the control group and the active ingredient group in terms of macroscopic closing rate of the defect. Further studies can be conducted about efficiency of nigella sativa oil application on nasal septal perforations with more test subjects and for longer.