Düşük protein içeren rasyonlara katılan metionin ve lisin amino asitlerinin etlik bıldırcınların verimleri üzerine etkisi
Effects of methionin and lysin amino acids in the low protein diets on fottening quails performance
- Tez No: 34972
- Danışmanlar: PROF. DR. EKİN TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DÜŞÜK PROTEİN İÇEREN RASYONLARA KATILAN METİONİN VE LİSİN AMÎNO ASİTLERİNİN ETLİK BILOIRCINLARIN VERİMLERİ ÜZERİNE ETKİSİ Şirin GÜNERİ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabil irn Dalı Danışman: Prof. Dr. Eki n TOKER 1994, Sayfa: 52 Jüri: Prof. Or. Ekin TOKER Prof -Dr. Necati IŞIK Prof.Dr. Ayhan AKSOY Bu araştırmada, düşük protein içeren rasyonlara katılan metionin ve lisin amino asitlerinin etlik bıldırcınların verimleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Denemede 300 adet japon bıldırcını protein düzeyleri % 20, % 22 ve % 24 olan 3000 kcal/kg ME enerjili rasyonlarla 6 hafta süreyle beslenmişlerdir. 3 deneme grubu oluşturulmuş, kontrol grubu olan 1. gruba deneme süresince % 24 ham proteinli rasyon verilmiştir. 2. grup % 22 HP ve 3. grup ise % 20 HP içerikli rasyonlarla beslenmiştir. 1. deneme rasyonuna % 0.24 DL-Metionirı + % 0.22 L-Lisin, 2. deneme rasyonuna ise % 0.50 DL-Metionin + % 0.35 L-Lisin ilave edilmiştir. 8 Haftalık deneme sJr&si sonunda, canlı ağırlık, cardı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yem değerlendirme sayıları bakımından gruplar arasında istatistik önemli fark bulunmamıştır. Grupların canlı ağırlıkları 6 haftalık deneme peryodu dikkate alındığında sırasıyla 161.68,151.44 ve 161.24 g., canlı ağırlık artışları 152.92, 152.79 ve 152.50 g, yem tüketimleri 567.48, 565.88 ve 575.39 g ve yem değerlendirme sayıları İse 3.71, 3.70 ve 3.77 olarak hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Japon bıldırcını, düşük protein içeren rasyon i ar, metionin ve lisin amino asi tleri, canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yarı tüketimi, yem değerlendirme sayısı.
Özet (Çeviri)
i i ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF METHIONIN AND LYSIN AMINO ACIDS IN T«£ LOW PROTEIN DIETS ON FATTENING QUAILS PERFORMANCE Şirin GÜNERİ A 1 1 k ara U n i v e r s i t y Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Ekin TOKER 1994, Page: 33 Jury: Prof. Dr. Ekin TOKER Prof.Dr. Necati IŞIK Prof.Dr. Ayhan AKSOY In this research, the effects of methionin and lysin amino acids in low protein diets on fattening quails performances were investigated. 300 japon quails were fed during 6 weeks period and diets were containing 20 %, 22 % and 24 % crude protein levels and 3000 ME/kcal. This research was constituted of 3 experiment groups, first group was control grotf> and was given containing 24 % crude protein in diets on the during 6 weeks period. 2 rid experiment group 22 % crude protein and 3 th experiment