AUTHENTICATION IN MESH NETWORKING
- Tez No: 795838
- Danışmanlar: DR. FATİH TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu, Nesnelerin İnterneti'nin (IoT) milyarlarca kişiyi ve ekipmanı birbirine bağlaması için mümkündür. Bir Bu hızlı gelişmeler ışığında ağ topolojilerinden yararlanan nesnelerin interneti ağı istenmektedir. Esnekliği ve kararlılığı nedeniyle gelişme. Düğümler arasındaki doğrudan bağlantılar, ağ topolojileri oluşturun. IEEE 802.11, Bluetooth, IEEE 802.15.4'e çok dikkat edilir. Bu çalışmada odaklanmış LoRa ve Alt GHz tabanlı LoRa. hakkında da çok bilgi var Çalışmanın bu bölümünde IEEE 802.11 ve BT (Mavi Diş). Bu araştırmanın sonuç kısmında ağ için kullanılabilecek çeşitli iletişim teknolojilerine odaklanacağım. ya mimariyi yerel olarak destekleyerek ya da yakın zamanda tasarımına uyum sağlayarak ağ oluşturma gelecek. Akıllı şebeke uygulamaları (akıllı şehirler ve akıllı tarım gibi) değerlendirmem gerekiyor standart veya tescilli çeşitli kablosuz teknolojilerin IoT durumlarına nasıl adapte olabileceği. Farklı ağ odaklı teknolojilerin nasıl kullanılabileceğine dair son örnekler sunulacaktır. Bu tezin tamamında, ağ ağlarında kimlik doğrulama araştırmasını tartıştım. Başlamak için, ben Girişin tamamından bahsettim ve ardından literatür taramasına geçtim. çeşitli uzaklık vektörlerinin yanı sıra geçici ağ protokollerinin kısa bir açıklamasını sağladı sektörler, Wi-Fi kanalları, topolojiler ve oluşumları, yaklaşımları ve bunların tümü uygulamalar. Gerçekle başlayarak araştırmam sırasında bir şeyleri bulduğum sırayla kısaca tartışacağım.“akıllı nesne”(SO) ifadesinin oldukça sık kullanıldığını görüyoruz. İyi gelişmiş bir sosyal beceri seti, gibi teknolojilerin kullanımı yoluyla çeşitli ayarlara dinamik olarak dahil edilebilir. nesnelerin interneti. Uygulamanın (alan) özel gereksinimleri, önemli bir faktör olarak hizmet eder. hangi iletişim teknolojilerinin araştırıldığını ve gerekirse uygulandığını belirlemek. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, özellikle kablosuz Nesnelerin İnterneti teknolojileri, dikkat çekici bir gelişme yaşadı.
Özet (Çeviri)
This is possible for the Internet-of-Things (IoT) to link billions of individuals and equipment. An Internet-of-things network benefiting from mesh topologies is desired in light of this rapid development due to its flexibility and stability. Direct connections between nodes are used to build mesh topologies. There is a lot of attention paid to IEEE 802.11, Bluetooth, IEEE 802.15.4 focused LoRa, and Sub-GHz-based LoRa in this work. There is also a lot of information about IEEE 802.11 and BT (Blue Tooth) in this part of study. In the conclusion part of this research work I will be focusing on a variety of communication technologies that might be used for mesh networking, either by supporting the architecture natively or by adapting to its design in the near future. Smart grid applications (such as smart cities and smart agriculture) need that I evaluate how various wireless technologies, whether standard or proprietary, might adapt to IoT situations. Final examples of how different mesh-oriented technologies may be put to use will be provided. In this whole thesis, I discussed the research on authentication in mesh networking. To begin, I mentioned the entire introduction, and then I moved on to the literature review, in which I provided a brief explanation of ad hoc networking protocols as well as various distance vectors and sectors, Wi-Fi channels, topologies and their formations, approaches, and all of their applications. I will briefly discuss the order in which I found things during my research beginning with the fact that the phrase“smart object”(SO) is used quite frequently. A well-developed social skill set can be dynamically incorporated into a variety of settings through the use of technology like the internet-of-things. The particular requirements of application(domain) serve as a major factor in determining which communication technologies are investigated and if necessary, implemented. Over the course of the past few years, particularly wireless Internet-of-Things technologies have undergone remarkable development.