Adölesanlarda beslenme okuryazarlık düzeyi ile beden kitle indeksi arasındaki ilişki
The relationship between nutrition literacy level and body mass index in adolescents
  1. Tez No: 795874
  2. Yazar: BÜŞRA NUR KARACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SONAY TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, adölesanların beslenme okuryazarlık düzeyi ile beden kitle indeksi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile yapılmıştır. Çalışmanın evrenini 2021- 2022 eğitim-öğretim yılında Karaman il merkezinde bulunan 9-11. sınıflar arasında öğrenim gören tüm öğrenciler (N=6738) oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan sağlık çalışmalarında örneklem hesaplaması rehberine göre; %95 güven aralığında 0,02 alpha hata payı ve %95 güç ile 456 olarak belirlenmiştir. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu ve Adölesan Beslenme Okuryazarlığı Ölçeği kullanılmıştır. Veriler Kolmogrow Simirrnov ki kare, bağımsız gruplarda t testi, Anova ve Tukey ileri analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Adölesanlar (14-16 yaş) okudukları okul türüne göre tabakalandırılmıştır. Adölesanların çoğunluğunun günlük ortalama uyku süresinin 6-9 saat (%70,4), ders çalışma sürelerinin 1-3 saat (%58,6), televizyona (%77) ve bilgisayar oyunlarına (%68,2) bir saatten az vakit ayırdıkları, herhangi bir sporla ilgilenmedikleri (%77,2) ve kronik bir hastalıklarının olmadığı (%92,5) belirlenmiştir. Adölesanların İşlevsel Beslenme Okuryazarlığı puan ortalamasının 24,04 ± 5,24, Etkileşimli Beslenme Okuryazarlığı puan ortalamasının 17,05 ± 5,15, Kritik Beslenme Okuryazarlığı puan ortalamasının 27,19 ± 3,87 ve toplam beslenme okuryazarlığı puan ortalamasının 68,29 ± 8,43 olduğu saptanmıştır. Beslenme okuryazarlık düzeyinin bazı özelliklere (günlük ders çalışma süresi, haftalık hazır gıda tüketme sıklığı gibi) göre anlamlı farklılık gösterdiği (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of adolescents' nutritional literacy level on body mass index. The population of the study is 9-11th grade students in Karaman in the 2021-2022 academic year (N=6738). Sample size According to the sample calculation guide in health studies published by the World Health Organization; It was determined as 456 with an alpha margin of error of 0.02 and a power of 95% at the 95% confidence interval. Personal Information Form and Adolescent Nutrition Literacy Scale were used as data collection tools. Data were evaluated using Kolmogrow Simirrnov, chi-square, independent groups t-test, Anova and Tukey. Adolescents (14-16 years) were stratified by the type of school they attended. The majority of adolescents have an average daily sleep time of 6-9 hours (70.4%), study times 1-3 hours (58.6%), watching television (77%) and computer games (68.2%) less than an hour. It was determined that they spare time, do not engage in any sports (77.2%) and do not have a chronic disease (92.5%). Adolescents' Functional Nutrition Literacy point average is 24.04 ± 5.24, Interactive Nutrition Literacy average 17.05 ± 5.15, Critical Nutrition Literacy point average is 27.19 ± 3.87 and total nutritional literacy average is 68.29 ± 8 It was found to be .43. It was concluded that the nutritional literacy level differed significantly according to some characteristics (such as daily study time, weekly ready-to-eat food consumption frequency) (p0.05).