Adölesanlarda sağlık okuryazarlığı ve beslenme okuryazarlığı arasındaki ilişki ve bunların diyet kalitesine etkisi
The relationship between health literacy and nutritional literacy in adolescents and their effect on diet quality
- Tez No: 709403
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ATEŞ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma adölesanların sağlık okuryazarlığı ve beslenme okuryazarlığı düzeylerinin belirlenmesi, aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve bunların diyet kalitesine etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma İstanbul ili Özel Çınar Lise'sinde 2020-2021 güz döneminde eğitimöğrenim gören 15-19 yaşları arasında 228 adölesan ile yürütülmüştür. Katılımcılara anket formu, sağlık okuryazarlığı ölçeği (SOY-32), beslenme okuryazarlığı ölçeği (ABOÖ) ve Akdeniz diyeti kalite indeksi (KIDMED) uygulanmıştır. Katılımcıların %69,3'ü kız, %30,7'si erkektir. Katılımcıların ortalama SOY-32 puanı 15,24±10,25 puan (yetersiz düzey), ortalama ABOÖ puanı 60,88±18,53 puan (orta düzey), ortalama KIDMED puanı 6,6±2,17 puandır (orta diyet kalitesi, diyette iyileştirme gerekli). Sağlık okuryazarlığı ile beslenme okuryazarlığı arasında zayıf derecede pozitif yönlü anlamlı (p=0,05), beslenme okuryazarlığı ile diyet kalitesi arasında ise pozitif yönlü anlamsız (p=0,073) ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the health literacy and nutritional literacy levels of adolescents, to evaluate the relationship between them and to examine their effects on diet quality. The study was conducted with 228 adolescents between the ages of 15-19 who were studying in Istanbul Private Çınar High School in the fall term of 2020-2021. Questionnaire form, health literacy scale (SOY-32), nutritional literacy scale (ABOÖ) and Mediterranean diet quality index (KIDMED) were applied to the participants. 69.3% of the participants are girls (158 people) and 30.7% (70 people) are male. Participants' average SOY-32 score is 15.24 ± 10.25 points (insufficient level), average ABOÖ score is 60.88 ± 18.53 points (medium category), and average KIDMED score is 6.6 ± 2.17 points (moderate diet quality, improvement in diet is necessary). A weakly positive and significant relationship (p = 0.05) correlations were found between health literacy and diet quality, and insignificant positive (p = 0.073) relationships between nutritional literacy and diet quality.