Ortodontik tedavide kullanılan güncel şeffaf plak materyallerinin biyouyumluluklarının değerlendirilmesi
Evaluation of the biocompatibility of current CLEAR aligner materials used in orthodontic treatment
- Tez No: 795897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEN AKAN BAYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: Şeffaf plak olarak kullanılan sekiz farklı termoplastik materyalin biyouyumluluğunu, in-vitro sitotoksisite testleri (XTT proliferasyon kiti ve Anneksin V/PI boyama yöntemleri) ile L929 fare fibroblastları üzerinde değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada test edilen şeffaf plak materyalleri: SmartTrack® (Align Technology, ABD), Zendura®A ve Zendura FLX (Bay Materials LLC, ABD), CA® Pro ve CA® Pro+, Duran ve Duran+ (ScheuDental GmbH, Almanya), Provecta (DingZing Advanced Materials, Tayvan)'dır. Materyaller, üretici firmaların talimatlarına ve ISO parametrelerine göre hazırlanmıştır. Hazırlanan örnekler, sitotoksisite testi öncesinde 40 dakika süreyle ultraviyole ışık altında laminer akışlı steril kabinde (Esco Airstream Class II BSC, İngiltere) sterilize edilmiştir. Besiyeri ekstraktları, her grup için 1., 3., 7. ve 14. günlerde toplanarak, L929 fare fibroblast hücreleri üzerinde test edilmiş ve hücrelerin canlılığı 48 saat sonra ölçülmüştür. Sitotoksisite XTT testi, apoptoz ise Anneksin V/PI boyama yöntemleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
AIM: The purpose of this in vitro study was to evaluate the biocompatibility of eight different thermoplastic materials for clear aligners on L929 mouse fibroblasts with in-vitro cytotoxicity (XTT assay and Annexin V/PI staining) tests. MATERIALS AND METHOD: The clear aligner materials tested in the study were: SmartTrack® (Align Technology, USA); Zendura®A and Zendura FLX (Bay Materials LLC, USA); CA® Pro and CA® Pro+, Duran and Duran+ (ScheuDental GmbH, Germany), Provecta (DingZing Advanced Materials, Taiwan). Materials were prepared according to the manufacturer's instructions and ISO parameters. The prepared specimens were sterilized under ultraviolet light in a laminar flow sterile cabin (Esco Airstream Class II BSC, UK) for 40 minutes before the cytotoxicity tests. Mediums were collected and filtered from each of four samples in 1st, 3rd, 7th and 14th days for each material and tested using the L929 cells. Viability of cells was measured after 48 hours. Cytotoxicity was evaluated using XTT assay and apoptosis was determined by Annexin V/PI.