Blockchain simulation model for communication system in IoT devices
- Tez No: 795918
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
The proliferation of smart devices in IoT networks has created significant communication challenges for such devices. The paper proposes a multilayered communication model based on the Blockchain deep learning algorithm that simplifies and secures IoT networks. To facilitate multilayer architecture, the 'clustering' concept is used. A global blockchain method secures the connection between base stations. As compared to previous methods, simulations show that the deep learning clustering method performed well in comparison to earlier methods. As part of this study, a multilayer communication architecture based on the Blockchain deep learning algorithm is presented that simplifies and secures IoT networks. Clustering is a concept which is used to make multilayer architecture easier. Base stations connect securely with one another using the global Blockchain approach Comparatively to earlier methodologies, simulations have shown that the proposed deep learning clustering algorithm is effective.
Özet (Çeviri)
IoT ağlarında akıllı cihazların çoğalması, bu tür cihazlar için önemli iletişim zorlukları yaratmıştır. Makale, IoT ağlarını basitleştiren ve güvence altına alan Blockchain derin öğrenme algoritmasına dayalı çok katmanlı bir iletişim modeli önermektedir. Çok katmanlı mimariyi kolaylaştırmak için 'kümeleme' kavramı kullanılır. Küresel bir blockchain yöntemi, baz istasyonları arasındaki bağlantıyı güvence altına alır. Önceki yöntemlerle karşılaştırıldığında simülasyonlar, derin öğrenme kümeleme yönteminin önceki yöntemlere kıyasla iyi performans gösterdiğini göstermektedir. Bu çalışmanın bir parçası olarak, IoT ağlarını basitleştiren ve güvenli hale getiren Blockchain derin öğrenme algoritmasına dayalı çok katmanlı bir iletişim mimarisi sunulmaktadır. Kümeleme, çok katmanlı mimariyi kolaylaştırmak için kullanılan bir kavramdır. Baz istasyonları, küresel Blockchain yaklaşımını kullanarak güvenli bir şekilde birbirine bağlanır. Daha önceki metodolojilere kıyasla, simülasyonlar, önerilen derin öğrenme kümeleme algoritmasının etkili olduğunu göstermiştir.