Optik ağlarda FTTX uygulamaları
FTTX applications in optical networks
- Tez No: 891436
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMİYE ÖZLEM ÜNVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Küreselleşen ve sanallaşan dünyada hem insanlar arasındaki iletişim hem insanlarla sistemler arasındaki iletişim ve hem de sistemler arasındaki iletişim vazgeçilemez bir ihtiyaç haline gelmiştir. Klasik anlamda haberleşme veri, ses ve video trafiği anlamına gelmekteyken günümüzde canlı yayınlar, çevrimiçi oyunlar, blok zincir teknolojileri, yapay zekâ uygulamaları, Nesnelerin İnterneti (Internet of Things, IoT) ve akıllı ev otomasyonlarıyla yoğun internet kullanımına dönüşmektedir. Bu nedenle her geçen gün son kullanıcılar tarafından talep edilen ve ihtiyaç duyulan veri iletim hızları artmaktadır. Bu ihtiyacın karşılanabilmesi için optik haberleşme sistemlerinin de sürekli geliştirilmesi, kapasitelerinin arttırılması gerekmektedir. Bu çalışmada, 2. Bölüm'de optik haberleşme sisteminin verici, iletim ortamı ve alıcı kısımları açıklanmıştır ve sistemi oluşturan elemanlar hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın 3. ve 4. Bölüm'lerinde optik ağ türleri açıklanmış ve FTTX (Fiber to the X) teknikleri tartışılmıştır. OptiSystem 7.0 simülasyon programı kullanılarak tasarlanan karşılaştırma düzenekleri ile bu düzeneklere ait analizler ve sonuçlar 5. Bölüm'de değerlendirilmiştir. 6. Bölüm'de ise 5. Bölüm'de karar verilen en iyi performanslı sistem elemanlarıyla FTTH (Fiber to the Home, Eve Kadar Fiber) ve P2P (Point to Point, Noktadan Noktaya) model tasarımları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalized and virtual world, communication between people, as well as communication between people and systems, and communication between systems, has become an essential necessity. Communication, traditionally referring to data, voice and video traffic, has now transformed into intensive internet usage with live broadcasts, online gaming, blockchain technologies, artificial intelligence applications, the Internet of Things (IoT), and smart home automations. Therefore, the data transmission speeds requested and needed by end users increase day by day. Optical communication systems need to be continuously improved and their capacities increased in order to meet this requirement. In this study, in Chapter 2, the transmitter, transmission medium and receiver parts of the optical communication system have been explained and information about the circuit elements that constitute the system has been provided. In the 3rd and 4th sections of the work, optical network types are explained and FTTX (Fiber to the X) technologies are discussed. The comparison of the designed circuits with using OptiSystem 7.0 simulation program and the analyses and results related to these circuits have been evaluated in Chapter 5. In the 6th section, the circuit designs for FTTH (Fiber to the Home) and P2P (Point to Point) have been analyzed by using the best performing components decided in the 5th section.