Turco-Screwball: 1970-1980 arası Türk romantik komedi filmlerinin analizi
Turco-Screwball: Analysis of Turkish romantic comedy films between 1970-1980
- Tez No: 795944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHUN YAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar ve Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışma 1970-1980 yılları arasında çekilmiş olan Türk Romantik komedi filmlerinin 1930'ların Amerikan screwball sinema türünden kök aldığı ve bu sebeple“turco-screwball”terimiyle isimlendirilmesi gerektiğini savunmaktadır. Araştırma, 1970'lerin Türk sinemasındaki aşk ve mizah geleneğinin Amerikan screwball sineması ile buluşmasından doğan bu yeni alt-türün sentez özelliğine vurgu yapmaktadır. Böylelikle toplumun sinema sanatı ile olan bağı ve popüler beğeni algısının aynı zamanda tarihsel, sosyolojik ve iktisadi şartlarla ilişkili olabileceği öne sürülmektedir. Araştırma, nitel anlayış kapsamında tür analizi şeklinde kurgulanmıştır. Veriler, ilgili literatürün taranmasından ve dijital film arşivlerinin incelenmesi ile oluşturulmuş 19 eserlik bir seçkiden elde edilmiştir. Araştırma sonunda 1970'li yıllardaki Türk romantik komedi yapımlarının açık bir şekilde screwball etkisi taşımakla birlikte kendilerine özgü birtakım özelliklere de sahip oldukları için sentez bir alt türün filmleri olarak sınıflandırılmaları gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study argues that Turkish romantic comedy films made between 1970 and 1980 took their origins from the American screwball film genre of the 1930s and therefore should be termed“turco-screwball”. The research emphasizes the synthesis feature of this new sub-genre, which emerged from the meeting of the tradition of love and humor in the Turkish cinema of the 1970s with the American screwball cinema. In this regard, it is suggested that the bond of society with the art of cinema and the perception of popular taste may also be related to historical, sociological and economic conditions. The research is structured in the form of genre analysis within the scope of qualitative understanding. The data were obtained from 19 collected works by reviewing the relevant literature and examining digital film archives. As a result, it is understood that since Turkish romantic comedy productions in the 1970s evidently have a screwball effect as well as some unique features, they should be classifed as the films of a synthesis subgenre.