Yemekli diyet hizmeti alanlar ve diyetdanışmanlığı alan bireylerin bazıantropometrik ve biyokimyasal ölçümlerininaraştırılması
Investigation of some anthroopometric and biochemical measurements of meal diet services and individuals taking diet consultancy
- Tez No: 795953
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY SAKA, DR. ÖĞR. ÜYESİ FERAY ÇAĞIRAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Yemekli diyet hizmeti alan bireylerin diyet danışmanlığı alanlara göre bazı antropometrik ölçümlerinin ve biyokimyasal bulgularının değişimlerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma özel bir diyet kliniğine başvuran 19-55 yaş aralığındaki gönüllü hafif şişman ve şişman kadınlar üzerinde yapılmıştır. Başvuran bireyler hangi yöntemle zayıflamak istediklerini kendileri seçmiştir. Kırk yedi kadın diyet danışmanlığı, 53 kadın ise yemekli diyet hizmetinden faydalanmıştır. Gruplar 4 hafta takip edilmiştir. Gönüllü katılımcıların genel bilgileri, antropometrik ölçümleri ve biyoelektrik impedans analizleri (BİA) değerlendirilmiştir. Katılımcıların bazı biyokimyasal parametreleri kaydedilmiştir. Katılımcıların sağlık durumları göz önünde bulundurularak uygun beslenme planı (%55-60 karbonhidrat, %15-20 protein, %25-30 yağ) hazırlanmıştır. Bulgular: Diyet öncesinde ve diyet sonrasında (4. hafta) vücut ağırlığı, beden kütle indeksi, vücut yağ kütlesi, vücut yağ yüzdesi değerleri farkı her iki gruptada anlamlı derece düşüş gösterirken; (p0,05). Serum açlık kan şekeri (AKŞ), serum insülin, HOMA-IR, LDL kolesterol, Trigliserid değerleri farkının da tek kendi içinde anlamlı olduğu (p0,05). Sonuç: Yemekli diyet hizmeti ile diyet danışmanlığı arasında değerlendirilen belirteçlerde anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Porsiyon yemek kontrolünü sağlamadığı için uyumlu diyet süreci geçiremeyen şişman bireylerde yemekli diyet hizmetinin alternatif olacağı düşünülmekle birlikte yemekli diyet hizmetinin diyetteki ve sağlık belirteçlerindeki etkisini kanıtlayan daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: It is to determine the changes in some anthropometric measurements and biochemical findings of individuals who receive catering service compared to those who receive dietary counseling. Material and Method: The study was conducted on volunteer slightly obese and obese women aged 19-55 years who applied to a special diet clinic. Individuals who applied chose the method they wanted to lose weight. Forty-seven women benefited from diet counseling and 53 women from catering service. The groups were followed for 4 weeks. General information, anthropometric measurements and bioelectrical impedance analyzes (BIA) of the volunteer participants were evaluated. Some biochemical parameters of the participants were recorded. Considering the health status of the participants, an appropriate nutrition plan (55-60% carbohydrate, 15-20% protein, 25-30% fat) was prepared. Results: While the difference in body weight, body mass index, body fat mass, body fat percentage values before and after the diet (4th week) decreased significantly in both groups; When these two groups were compared (p0.05). The difference in serum fasting blood glucose (FGW), serum insulin, HOMA-IR, LDL cholesterol, and Triglyceride values was also significant within itself (p0.05). Conclusion: There was no significant difference in the markers evaluated between catering diet service and diet counseling (p>0.05). Although it is thought that food diet service will be an alternative for obese individuals who cannot undergo a compatible diet process because it does not provide portion food control, more studies are needed to prove the effect of food diet service on diet and health markers.