16. ve 17. yüzyıl sâki-nâmelerinde mûsikî unsurlar (İnceleme)
Musical factors in the saki-names of the 16th and 17th centuries (Examination)
- Tez No: 795952
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma 16. ve 17. yüzyıl sâki-nâmelerini ele almış, dönemin önemli divan, mesnevi, kaside ve sâki-nâmeleri incelenmiştir. Araştırma ve incelemelerimiz sonucunda ortaya çıkan sâki-nâmeler büyük bir titizlikle incelenmiştir. Eserlerde her beyit içerisinde yer alan mûsikî terimleri tespit edilmiş ve günümüz Türkçesine çevrilerek anlamları eser içinde açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmamız dört bölümde incelenmiştir. Dönemin Osmanlı mûsikîsi bu çalışmada yol gösterici kaynağımız olmuştur. Sâki-nâmeler hakkında detaylı bilgi verilerek tarihi gelişimleri göz önüne konulmuştur. Müzik ve müzik formları da ele alınıp incelenmiştir. Türk mûsikîsinin şiir ile ilişkilendirildiği bu çalışma, dönemin mûsikî anlayışı ve şiir ile hitabından gelen güzelliği ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has been examined to important divan, mesnevi, ode and saki-name works period of including 16. And 17. Century. The Saki-name works that emerged as a result of our research and have been examined in detail. Musical terms of each couplets have been identified and translated into today's Turkish and their meanings were tried to be explained into the works. Our study has been examined in four part. Ottoman musical of the period has been our advisor resource in this study. This study's historical development has been considered by giving detailed information about saki-name works. Additionally, music and music forms were analysed. This study in which Turkish music is related to poetry, asserts the musical comprehension of the period and the poetry and its appeals.