Türkiye'nin Orta Asya'daki yumuşak gücü ve kamu diplomasisi
Turkey's soft power and public diplomacy in Central Asia
- Tez No: 795967
- Danışmanlar: PROF. DR. AINUR NOGAYEVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Devletlerarasındaki ilişkiler binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir ve devletler her zaman birbirleriyle iyi ilişkiler kurmaya önem vermekle birlikte zaman zaman da sorunlarını savaş yoluyla çözmeyi tercih etmişlerdir. Fakat savaşların yıkıcılığı ve maliyeti sorunların barışçıl yollarla çözüm seçeneğini öne çıkarmaktadır. Bunun sonucunda diplomasi bir yöntem olarak öne çıkmış ve gelişmiştir. Her devlet sert gücün yanı sıra yumuşak güce sahiptir. Devletler yumuşak gücünü göstermede araç olarak kamu diplomasisini kullanmışlardır. Kamu diplomasisi, günümüzde uluslararası ilişkilerde en fazla başvurulan araçtır. Türkiye, kamu diplomasisini etkin bir biçimde kullanan ülkeler arasında olup bu alandaki faaliyetlerini sürekli olarak çeşitli araçlarla geliştirmektedir. Tezin temel amacı Türkiye'nin Orta Asya'daki kamu diplomasisini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Relations between states have a history of thousands of years, and states have always given importance to establishing good relations with each other, and from time to time preferred to solve their problems through war. However, the destructiveness and cost of wars highlight the option of peaceful resolution of problems. As a result, diplomacy emerged as a method and developed. Every state has soft power as well as hard power. States have used public diplomacy as a tool to show their soft power. Public diplomacy is the most used tool in international relations today. Turkey is among the countries that use public diplomacy effectively, and it continuously develops its activities in this field with various tools. The main purpose of the thesis is to reveal Turkey's public diplomacy in Central Asia.