Cinsel mitlerin cinsel kompülsiyon üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of sexual myths on sexualcompulsion
- Tez No: 795968
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE KOCATÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnsanların cinsel davranışları bedensel, psikolojik ve toplumsal koşullardan etkilenir. Cinsellik denilince akla ilk seks gelmektedir oysa cinsellik çok boyutludur. Toplumda cinsellik konusunda yanlış bilgiler karşımıza mit olarak çıkmaktadır. Bu mitler kişilerin psikolojik ve fizyolojik olarak cinsel problem yaşamasına neden olmaktadır. Bu araştırma, kişilerin inandıkları cinsel mitlerin cinsel kompülsiyona etkisini araştırmak amacıyla 1 Aralık 2021-15 Ocak 2022 tarihleri arasında tanımlayıcı ve kesitsel tipte yürütülmüştür. Bu araştırmanın evrenini Türkiye'nin bir ilinde yaşayan kişiler örneklemini ise çalışmaya katılmaya gönüllü ve araştırma kriterlerini karşılayan 116 kişi oluşturmuştur. Veriler, etik kurul onayı alındıktan sonra araştırmacı tarafından oluşturulan kişilerin sosyodemografik özelliklerini içeren anket formu, Cinsel Kompülsiyon Ölçeği ve Cinsel Mitler Ölçeği kullanılarak çevrimiçi olarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 29,15±6,68 dir. Katılımcıların %61'i kadın, %38,8'i erkektir. 40 ve üzeri yaşta olanların cinsel davranışlara yoğunlaşma puanı yüksek çıkmıştır. Erkeklerin cinsel dürtüleri kontrolde başarısızlık puanı kadınlardan yüksektir. Cinsel mitler bir birim arttığında cinsel kompülsiyon puanı 0,065 birim artmaktadır. Sonuç olarak; çalışmamıza katılan kişilerin sosyodemografik özellikleri cinsel mitlere inanışlarını etkilemektedir. Bu cinsel mitler kişinin cinsel kompülsiyona yatkınlığını arttırmaktadır. Türkiye'deki ve diğer ülkelerdeki literatür tarandığında cinsel kompülsiyon konusunda araştırma sayısı çok sınırlıdır. Araştırmacıların bu konuda daha fazla çalışma yapmasına ihtiyaç vardır. Kişilerin eğitim seviyesi arttıkça cinsel mitlere inanışları azalmaktadır. Okullarda cinsel sağlık konusunda eğitim verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
People's sexual behavior is affected by physical, psychological and social conditions. When it comes to sexuality, the first thing that comes to mind is sex, whereas sexuality is multidimensional. Misinformation about sexuality in society appears as a myth. These myths cause people to have psychological and physiological sexual problems. This research was carried out in descriptive and cross-sectional type between 1 December 2021 and 15 January 2022 in order to investigate the effect of sexual myths believed by people on sexual compulsion. The universe of this research consisted of people living in a province in Turkey, and the sample of 116 people who volunteered to participate in the study and met the research criteria. The data were collected online by using the questionnaire form containing the sociodemographic characteristics of the individuals created by the researcher, the Sexual Compulsion Scale and the Sexual Myths Scale, after the approval of the ethics committee. SPSS package program was used in the analysis of the data. The mean age of the participants was 29.15±6.68. 61% of the participants are female and 38.8% are male. Those who are 40 and over have a high score for concentrating on sexual behaviors. Men's sexual impulse control failure score is higher than women's. When sexual myths increase by one unit, the sexual compulsion score increases by 0.065 units. In conclusion; The sociodemographic characteristics of the people participating in our study affect their belief in sexual myths. These sexual myths increase one's susceptibility to sexual compulsions. When the literature in Turkey and other countries is reviewed, the number of studies on sexual compulsion is very limited. Researchers need to do more studies on this subject. As people's education level increases, their belief in sexual myths decreases. It is recommended to provide education on sexual health in schools.