Sınıf öğretmenlerinin kapsayıcı eğitiminin uygulanmasına ilişkin öz yeterlilik algıları ve tutumları
Primary school teachers' self-efficiency perceptions and attitudes about the implementation of inclusive education
- Tez No: 795966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kapsayıcı eğitimin uygulanmasına yönelik sınıf öğretmenlerin öz yeterlilik algıları ve tutumlarını çeşitli değişkenler bakımından incelemek ve sınıf öğretmenlerinin öz yeterlilik ve tutum düzeyleri arasında nasıl bir ilişki olduğunu belirlemek bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırma tarama modelinin kullanıldığı betimsel nitelikli bir çalışmadır. Bu araştırmanın çalışma grubunu Batman ilinde görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen Batman ili ve ilçelerinde 2022-2023 eğitim-öğretim yılı içinde çalışmakta olan 136 sınıf öğretmeni ile yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak Ünal Şimşek tarafından 2019 yılında geliştirilen“Kapsayıcı Eğitimde Öğretmen Tutum Ölçeği”, ve“Kapsayıcı Eğitimde Öğretmen Öz yeterlilik Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde araştırmaya katılan öğretmenlerin öz yeterlilik ve tutum ölçeği değerlerine yönelik öncelikle verilerin normal dağılım gösterip göstermediği incelenmiştir. Buna yönelik bağımsız değişkenin kategori sayısına bağlı olarak ikili gruplarda Independent Student T-Testi, çoklu gruplarda ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile post hoc testlerinden olan TUKEY testi kullanılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde özyeterlilik ölçeğinde kapsayıcı eğitimde kişisel donanıma duyulan endişe, kapsayıcı eğitimde doğru planlama yapmanın önemi, kapsayıcı eğitimde sorumluluk alabilmenin gerekliliği boyutları ile öğretmen tutum ölçeğinde kapsayıcı eğitime olan ilginin artırılması boyutlarında gruplar arası anlamlı farkın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the self-efficacy and attitude of classroom teachers for the implementation of inclusive education in terms of various variables and to determine what kind of relationship can be between classroom teachers' self-efficacy and attitude levels. The research is a descriptive study in which scanning model is used. The study group of this research consists of classroom teachers working in the province of Batman. The research was carried out with 136 classroom teachers working in the province of Batman and its districts, selected by stratified sampling method, in the 2022-2023 academic year.“Teacher Attitude Scale in Inclusive Education”,“Teacher Self-Efficacy Scale in Inclusive Education”and“Personal Information Form”were used as data collection tools by Ünal Şimşek in 2019. In the analysis of the data, it was first examined whether the data showed a normal distribution for the self-efficacy and attitude scale values of the teachers participating in the research. For this purpose, Independent Student T-Test was used in paired groups, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and TUKEY test, one of the post hoc tests, were used in multiple groups, depending on the number of categories of the independent variable. When the results were examined, it was determined that there was a significant difference between the groups in the dimensions of concern for personal equipment in inclusive education, the importance of making correct planning in inclusive education, the necessity of taking responsibility in inclusive education, and increasing the interest in inclusive education in the teacher attitude scale.