İbn Hacer'in Fethu'l-bârî adlı eserinde bir şerh metodu olarak bağlam
Context as an explanation method in Ibn Hacer's work title Fethu'l-bâri
  1. Tez No: 795976
  2. Yazar: İBRAHİM CELİL ÖZENDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kur'an ve hadislerin anlaşılmasında dilsel tahlillerin yanı sıra iç ve dış bağlamın anlamın yakalanmasında önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Adları yeni gibi görülen bu bağlamların klasik eserlerde kullanımının olup olmadığı merak uyandırmaktadır. Bundan hareketle bağlam konusu, klasik bir şerh olan İbn Hacer'in Fethu'l-bârî adlı eseri üzerinden incelenmeye çalışılmıştır. Fethu'l-bârî'nin bağlam türleriyle ilişkisini konu edinen bu çalışma bir giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Girişte; araştırmanın konusu, önemi, metodu, sınırları, kaynakları gibi teknik konular hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde anlama ile yakından irtibatlı olan dil, semantik ve hermenötik üzerinde durulmuş ve hadislerin anlaşılması noktasında işlevlerine vurgu yapılmıştır. İkinci bölümde ise iç ve dış bağlam unsurlarının bir şerh yöntemi olarak Fethu'l-bârî'deki kullanımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that in the understanding of the Qur'an and hadiths, in addition to linguistic analysis, the internal and external context also plays an important role in anderstandig the meaning. Although the names of these contexts seem new, it wonder curiosity whether they are used in classical works. From this point of view, the subject of context has been tried to be examined through the work of Ibn Hajar, Fath al-bārī, which is a classical commentary This study, which deals with the relationship of this commentary with context types, consists of an introduction and two main chapter. In the ıntroduction; Information was given about technical issues such as the subject, importance, method, limitations and resources of the research. In the first chapter, language, semantics and hermeneutics, which are closely related to understanding, are emphasized. Its functions in understanding the hadiths are emphasized. In the second part, the use of internal and external context elements in Fath al-bārī has been examined as an annotion method.